Már közel 6 ezer tisztán hazai érdekeltségű cég árbevétele haladja meg az évi egymilliárd forintot, a külföldiek aránya pedig csökken – közölte a céginformációval foglalkozó Opten. A legnagyobb vállalatok között ugyanakkor még mindig sok a külföldi – idézik Pertics Richárd céginformációs igazgatót. Jelenleg 5811 tisztán hazai és 2967 külföldi érdekeltségű cég éves árbevétele haladja meg az évi egymilliárdot. Az összesített szám nő. Egymilliárd felett a külföldi hátterűek aránya 40 százalékról 33 százalékra mérséklődött.
A nemzetközi háttér valószínűsége a társaság nagyságával együtt nő. A kis- és középvállatok ugyanakkor többnyire tisztán hazai tulajdonosúak. A hazai érdekeltségű cégek pénzügyi és tőkeereje változatlanul gyengébb és eladósodottságuk is magasabb. A külföldi cégek visszaszorulásával így gyengül az általános pénzügyi helyzet – jegyzi meg az Opten szakértője.
Habár az aránycsökkenés ellenére a nagyobb külföldi irányítású társaságok mennyisége kissé változatlanul bővül, ezen belül a kifejezetten nyugat-európai hátterű cégek számszerűleg is visszaszorulnak. Ezt szintén kedvezőtlen fejleményként értékelik. A Magyarországon legtöbbet befektető 20 állam közül a hagyományosnak számító Németország még mindig a lista élén áll, de a hozzájuk köthető hazai cégek száma folyamatosan csökken. Hasonló cpőben jár Ausztria, Hollandia és Franciaország. A külföldi tulajdonosok között viszont egyre élénkebb Ukrajna, Szlovákia, Szerbia jelenléte.
Ez nem feltétlen jó. Az ezekhez az államokhoz köthető társaságok közül ugyanis az átlagnál több kerül felszámolás alá. Még mindig létező gyakorlat ugyanis, hogy hazai tulajdonosok cégüket utolérhetetlen külföldieknek eladva igyekeznek a felhalmozott tartozásaiktól megszabadulni.
Az adatok alapján a Ciprushoz, Seychelles-hez és Luxemburghoz közvetlenül köthető cégek száma is csökkenő. Ez az Opten számára az offshore-ügyeskedők visszaszorulására, de legalábbis módszereik finomodására utal.