;;

Donald Trump;

Donald Trump amerikai elnök

- Trump cáfolja, hogy kormánya fizetett volna Otto Warmbier ápolásáért

A Washington Post szerint a Warmbier hazaszállítására Phenjanba küldött amerikai külügyi tisztségviselő az elnök jóváhagyásával megállapodást írt alá az orvosi számlák kifizetéséről.

Donald Trump Twitteren cáfolta, hogy az amerikai kormány kifizette volna azt a kétmillió dolláros számlát, amelyet Phenjan 2017-ben nyújtott be Otto Warmbier ápolásáért. „Nem fizettünk Észak-Koreának Otto Warmbierért, sem kétmillió dollárt, sem semmit”  – írta bejegyzésében az elnök.

A The Washington Post  csütörtökön két, neve elhallgatását kérő informátorára hivatkozva azt írta, hogy 

Phenjan kétmillió dolláros számlát nyújtott be Washingtonnak az Észak-Koreában kómába esett, majd hazaszállítása után egy héttel elhunyt amerikai diák, Otto Warmbier ápolásáért 2017-ben.

A lap értesülései szerint a Warmbier hazaszállítására Phenjanba küldött amerikai külügyi tisztségviselő Trump jóváhagyásával megállapodást írt alá az orvosi számlák kifizetéséről, a számlát tovább küldték a pénzügyminisztériumba, de az kifizetetlenül ott is maradt.

A Fehér Ház szóvivője nem kívánta kommentálni az értesüléseket, Sarah Huckabee Sanders szóvivő közölte: „nem fűzünk megjegyzést túszokról szóló tárgyalásokhoz, ezek ezért voltak eddig sikeresek a jelenlegi kormányzat idején” .

Az amerikai külügyminisztérium akkori tisztségviselője, aki Phenjanba utazott, hogy hazaszállítsa Warmbiert, a tárgyalások bizalmas jellegére hivatkozva szintén nem nyilatkozott.

 Mint azt már korábban megírtuk, Warmbier egy osztálykiránduláson vett részt Észak-Koreában 2016-ban, amikor

letartóztatták, mert a szálloda faláról leemelt és eltett magának egy propagandaanyagot.

2016 márciusában egy phenjani bíróságon „államellenes ellenséges cselekedetért” 15 évi kényszermunkára ítélték. Az ítélethirdetés után ismeretlen okból kómába esett, de erről az Egyesült Államok tisztségviselőit a phenjani hatóságok nem értesítették. Akkor derült rá fény erre, amikor 2017 júniusában 

Joseph Yun, az amerikai külügyminisztérium akkori tisztségviselője egy orvos társaságában az észak-koreai fővárosba utazott, és elvitték őket abba a kórházba, ahol külföldieket kezelnek.

A diákot hazaszállították, ahol néhány napon belül elhunyt. Az orvosi vélemény szerint agykárosodást szenvedett.

A családokba és a templomba száműzte a nemzeti kisebbségek anyanyelvét az ukrán parlament által elfogadott nyelvtörvény. Soha nem volt ilyen nehéz helyzetben a kárpátaljai magyarság.