Három hónappal az indulása után meghibásodott, ezért fel kellett függeszteni a tavaly szeptemberben indult Ocean Cleanup nevű projektet. A rendszer kitalálói több mint két hónapos tanulmányozás után nemrégiben közölték, megtalálták a hibákat, és néhány hónapon belül folytathatják a Csendes-óceán kitisztítását – írta a G7.
Évente átlagosan nyolcmillió tonna szemét kerül a tengerekbe, és ez a mennyiség tíz év alatt a háromszorosára nőhet. A probléma a Csendes-óceánnál a legszembeötlőbb: a Great Pacific Garbage Patch-nek nevezett szemétsziget súlya 80 ezer tonna lehet és összesen 1,8 ezer milliárd műanyagdarabból tevődik össze, amelyeknek több mint 90 százaléka fél centinél is kisebb. Az Ocean Cleanup projekt célja, hogy a szemétszigetet 50 százalékát öt éven belül felszámolja. 2013-ban indította el az akkor 18 éves holland fiú, Boyan Slat, miután egy görögországi nyaralásán szembesült a tengereket szennyező szemét mértékével. A projekt azóta több tízmillió dollár támogatást kapott, és ősszel jutott el abba a fázisba, hogy élesben is kipróbálják.
A tisztítórendszer legfontosabb eleme egy hatszáz méteres cső, amely a vízfelszínen lebeg és U-alakban körülöleli a vízen úszó szemetet. A szűrője három méter mélyre nyúlik le és felfogja a műanyagszemetet, de átengedi a halakat. Az első éles bevetés során az derült ki, hogy nem mozog elég gyorsan a rendszer. Ráadásul a tervezés és a gyártás sem volt tökéletes: egy darab is letört az eszközről. Az U-alakú koncepció azonban működőképesnek tűnt, és több mint két tonna szemetet így is össze tudott gyűjteni. A hibák kijavítása még néhány hónapba telhet, de a tisztítórendszer folytathatja a működését.
A vizek megtisztításához a szervezet számításai szerint azonban összesen hatvan ilyen készüléknek kellene működnie.