Zöldzóna;madárfióka;

- MME: A magányos fióka nem árva, tilos hazavinni!

A magányosnak tűnő madárfiókák többsége nem árva, nem szorul megmentésre, ezért nem szabad őket összeszedni – hívta fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).

Hamarosan kezdődik a madárfiókák tömeges fészekelhagyási szezonja. A magányosnak szárnyasok többsége azonban nem árva, nem segítünk nekik, ha hazavisszük – derült ki a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közleményéből. Hasonló a helyzet a szüleikre váró, mozdulatlanul fekve rejtőzködő őzgidákkal, nyúl-, nyest- és mókuskölykökkel, vadmalacokkal, amelyeket a jó szaglású szüleik miatt még megfogni sem szabad.

A kis és közepes testű madárfajokra általánosan jellemző, hogy fiókáik a teljes röpképesség elérése előtt elhagyják a fészket, és a környék sűrű aljnövényzetében bujkálva hívják magukhoz a szüleiket. A többnyire tollas, nem menekülő, magányosnak tűnő fiókák az utcán, a parkban, a kertben a földön ücsörögnek, gyakran hangosan csipognak. A táplálékot kereső szüleik a közelben vannak, ezért szükségtelen, sőt a madarak számára kifejezetten káros, ha hazavisszük őket.  

A legjobb megoldás, ha a nyílt helyen üldögélő fiókát óvatosan megfogva a legközelebbi sűrű aljnövényzetfoltba, bokor alá tesszük. A hazai madárfajok nem szagolnak, így az érintésünk nem okoz problémát. Leszakadt fészek, viharos időben kiesett fiókák esetében a legjobb mentési megoldás az, ha a pórul járt madarakat vesszőkosárba telepítve az ágak közé helyezzük. A madármentésről további információt itt találhat.

Az innovációs és technológiai miniszter azt üzente, az Akadémia még eldöntheti, hogy „konstruktív partnerként” részt kíván-e venni az átalakítási folyamatban.