Az 1990-es években a térdben jelentkező porckopást a 72 éves átlagéletkorú pácienseknél diagnosztizáltak, ma már ez 56 évre csökkent. Az új esetek több mint felét a 45-64 közti páciensek teszik ki, vagyis
Alkati, az úgynevezett biomechanikai tényezők miatt is előfordulhat, hogy a porcfelszín abnormális terhelést kap, de a túlsúly és elhízás is hajlamosító tényező. Ha sikerül megszabadulni a fölösleges kilóktól, azzal az ízületeket is jelentősen tehermentesítjük. Futók, kerékpárosok, hegymászók, triatlonisták viszonylag korai években megtapasztalhatják a porckopás jeleit, mert gyakran teszik ki extrém terhelésnek az ízületeiket. Korábbi térdsérülés önálló rizikófaktornak számít - mondta dr. Szily Tamás, a FájdalomKözpont ortopéd-traumatológusa, ízületi specialista.
Se sok, se kevés
Kutatások szerint a túlzott erőltetés, de a fizikai aktivitás hiánya is hozzájárul a porckopáshoz, ezért meg kell találni a megfelelő minőségű és optimális mennyiségű mozgást. A torna – különösen vízben végezve - kitűnő az enyhébb ízületi fájdalmak kezelésére.
A már kialakult porckopás kezelésében kiemelt jelentőségű a szakember irányításával végzett funkcionális gyógytorna, amely segít megerősíteni az ízületek körüli izmokat, ezen kívül hasznos lehet az úszás, a kerékpározás.
Célszerű orvoshoz fordulni, ha
- reggel vagy fizikai aktivitást követően fájdalmat és ízületi merevséget tapasztalunk,
- a térd érintésre érzékeny, duzzadt,
- az ízületben felgyülemlett folyadék tapintható és látható,
- a térd mozgatásakor vagy megfeszítésekor fájdalmas kattogás, pattogás vagy ropogás hallható,
- a végtag stabilitása nem megfelelő vagy a keringése romlik.
Van megoldás
A hiarulonsavas injekciókúra „megolajozza” az ízületeket, csökkenti a súrlódást. Az orvosi kollagéninjekció és a vérkeringést és anyagcserét élénkítő lökéshullám terápia is hatásos fájdalomcsillapító és regenerációt elősegítő megoldás lehet.