;

Tudomány;immunrendszer;bioinformatikai eszköz;MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont;

AZ immunrendszer sokoldalúvá válik, mint egy svájci bicska

- Így függ össze az immunrendszer és a kórokozók sokfélesége

Bioinformatikai eszközökkel fedezte fel az emberi immunrendszer és a kórokozók sokfélesége közötti alapvető összefüggést egy fiatal orvos-kutató. Az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontban végzett munka eredményei a védőoltások alkalmazásában és az antibiotikumos kezelés megválasztásában is fontosak lehetnek.

Egy fiatal orvos-kutató, Manczinger Máté feltevése szerint a környezetben lévő sok kórokozó sokoldalúbbá teszi az immunrendszert. A túléléshez erre, a svájcibicska-szerűségre szükség is van. Az MTA kutatási eredményekről szóló beszámolójában szereplő hasonlat szerint, ha elveszünk a dzsungelben, és egyetlen eszközzel kell boldogulnunk, jó, ha az kés, villa, olló, csavarhúzó és iránytű is egyben. Ha azonban nem is leselkedik ránk ezer veszély, célszerű mindig az adott feladatra legalkalmasabb eszközt választanunk, a svájci bicska nem vetekedhet a speciális eszközökkel, például a kenyérvágó késsel, a körömollóval vagy a motoros csavarbehajtóval.

A fiatal orvos-kutatót, aki a Szegedi Tudományegyetemen szerzett diplomája után bőrgyógyászként szakvizsgázott, a megoldatlan problémák iránti vonzódása terelte a kutatás felé, és orvosi munkája mellett önállóan kezdte bioinformatikai ismereteit gyarapítani. Hamar rájött, hogy hipotézisének ellenőrzéséhez minden adat „ott van” a világhálón, több független adatbázisban szétszórva, de ezeket az adatokat még senkinek sem jutott eszébe összefésülni. A nagy lökést az MTA-kutatócsoport által nyert pályázat adta meg, másfél év alatt elkészült az elképzelést bizonyítékokkal alátámasztó cikk, amely a PLoS Biologyban jelent meg.

„Fontos üzenet a diákoknak, hogy a bioinformatika segítségével három-négy év alatt simán össze lehet hozni egy PhD-fokozatot Egy hasonló, erősen hipotézisvezérelt munkában az alapötlet után a kivitelezés már egyszerű: csak programozás és statisztika kell hozzá”– mondta Manczinger Máté.

Az immunrendszer legfontosabb feladata, hogy a kórokozókat megkülönböztesse a saját sejtjeinktől. Ebben a folyamatban játszanak alapvető szerepet az MHC-molekulák azáltal, hogy megkötnek és bemutatnak ránk és a kórokozókra jellemző molekulákat az immunrendszer számára. Ez a lépés elengedhetetlen a fertőző betegségek túléléséhez és az autoimmun betegségek elkerüléséhez. Az MHC-molekulák nagy változatosságot mutatnak, ami miatt két ember nagy valószínűség szerint eltérő molekulákat hordoz. Egyes variánsok autoimmun betegségekre, mások különböző fertőző megbetegedésekre hajlamosítanak. A kutatók a molekulák olyan tulajdonságait vizsgálták, amelyek megmagyarázhatják azok összefüggéseit különböző betegségekkel, valamint hatással lehetnek az egyes variánsok földrajzi elterjedésére. 

Az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontban végzett kutatás eredményei segítséget nyújthatnak az orvostudomány számára is. A kutatócsoport most azon dolgozik, hogy összefüggést mutasson ki a védőoltások hatékonysága és az immunrendszer sokoldalúságának oka között.