Letartóztatták Julian Assange-t, a WikiLeaks internetes kiszivárogtatóportál alapítóját a londoni ecuadori nagykövetségen – írja a BBC.
A londoni rendőrség közölte, hogy Assange-t őrizetbe vették és a lehető leghamarabb bíróság elé állítják.
Az MTI összefoglalója szerint a rendőri egységeket Ecuador nagykövete személyesen hívta be a diplomáciai képviselet épületébe, miután az ecuadori kormány visszavonta az Assange-nak korában megadott menedékjogot.
A Scotland Yard közleménye szerint a WikiLeaks 47 éves alapítóját egy londoni rendőrőrsre szállították.
Ezt követően a latin-amerikai történelem legnagyobb árulásával vádolta meg Lenín Moreno ecuadori elnököt elődje, Rafael Correa. A Twitteren azt írta, hogy a döntéssel megalázták Ecuadort, és veszélybe sodorták a Wikileaks alapítójának életét. Úgy vélekedett, hogy „ez olyan bűn, amelyet az emberiség soha nem fog elfelejteni”.
Az előző ecuadori államfő két éve Brüsszelben él, ide menekült országából, ahol bíróság elé kellene állnia egy emberrablási ügy miatt.
A svéd ügyészség megszüntette ugyan az Assange ellen nemi erőszak gyanúja miatt folytatott nyomozást, a londoni Westminster kerület magisztrátusi bírósága azonban fenntartotta a letartóztatási parancsot a szabadlábon védekezés fejében megszabott bírósági megjelenési kötelem megszegése miatt. Ez a brit törvények alapján önmagában is bűncselekmény, amelyért egy évig terjedő szabadságvesztés szabható ki.
Amerika kérte a letartóztatást
Az Egyesült Államokban számítógépes behatolás érdekében elkövetett összeesküvés miatt emeltek vádat röviddel letartóztatása után Assange ellen, derül ki az amerikai igazságügyi minisztérium közleményéből. A tárca szerint a 47 éves
Washington az Egyesült Államok történetének egyik legnagyobb számítógépes támadásával vádolta meg a WikiLeaks-alapítót, aki 2010-ben az amerikai kormányzati számítógéprendszerről több százezer titkosított információt - köztük az afganisztáni és az iraki háborúval kapcsolatos dokumentumokat - lopott el és szivárogtatott ki.
Az igazságügyi minisztérium szerint Manningnek - hírszerzési elemzőként - hozzáférése volt a számítógépes rendszerhez, letöltötte a titkosított információkat, és továbbította a WikiLeakshez. Assange - állapította meg a tárca - nemcsak fogadta az információkat, hanem "aktívan bátorította Manninget további információk küldésére".
Ha bűnösnek találják, Julian Assange öt évig terjedő börtönbüntetésre számíthat.