A ma megrendezendő izraeli parlamenti választásokon, melyen a 21. Knesszet összetételére lehet szavazni, ősi tradíciók is érvényesülnek. A voksolás mindig keddi napon történik, ugyanis az Ószövetségben az Úr, a Teremtés (Genesis) során minden nap "eredményéről" azt mondta: "Jó lett." Egyedül a harmadik napról szólt kétszer így, s ez a kedd. Nem véletlenül 120 tagú, az egykamarás izraeli parlament, amelynek neve Knesszet Hagedolahból (Nagytanács) ered, a Gergely naptár szerinti időszámítás előtti ötödik században működött Jeruzsálemben, és éppen 120 tagú volt.
Izrael egyetlen választókerület, csak a legfeljebb 120 nevet tartalmazó pártlistáról lehet szavazni, nincsenek egyéni képviselők, így nem is kötődnek egy-egy településhez, területhez. (A pártlistákat a nagyobb pártok előválasztások eredményeit figyelembe véve állítják össze.) Azt a pártot, amelynek programjában rasszista nézetek szerepelnek vagy tagadja Izrael létjogosultságát, a választási bizottság kizárja. (Ez elsősorban a szélsőséges vallásos és egyes arab pártok indulását érinti.) A szavazólap akár egy kisregénynek is tűnhet, hiszen 39 párt listája szerepel rajta, közülük talán 12-14 reménykedik abban, hogy jelöltjei bejutnak a törvényhozásba.
Hosszú a voksolásra szánt idő, hiszen reggel héttől este tízig lehet szavazni, a szavazólapoknak héber és arab nyelvű része is van. (A diplomáciai testület tagjai külföldön már szavaztak, akárcsak a hadihajókon szolgálatot teljesítő tengerészek, míg a többi katonai szolgálatot teljesítő néhány napon belül voksol, s majd hozzáadják szavazataikat a többiekéhez.) A 18 éven felüliek voksolhatnak ugyan, de csak a 21. életévüket betöltöttek választhatóak. Most 5,8 millió szavazásra jogosult polgára van Izraelnek, több mint 400 ezerrel több, mint négy esztendeje.
Sokáig Izraelben volt a legalacsonyabb parlamenti bejutási küszöb (1,5 százalék), több lépésben jutottak el 2014-ben a most is érvényes 3,25 százalékig. Vagyis bárhogyan alakul a mai választások eredménye, biztosan többpárti koalícióra kényszerül a majdani miniszterelnök. (Egyébként ismét napirenden van, hogy a bejutási küszöböt szállítsák majd le.) A koalíciós kényszer miatt előfordulhat, mint az 2009-ben is történt, hogy nem a legtöbb képviselői helyet szerzett párt vezetője alakíthat kormányt, hanem az, amelyik képes a parlamenti többséget biztosítani. A bejutási küszöb most minimálisan négy helyet garantál a 120-ból, de nagyon ritkán előfordul, hogy csak hármat.
Az Izraeli Védelmi Erők közölte: le fogja zárni hétfő éjféltől kedd éjfélig az összes határátkelőt a Palesztin Hatósághoz tartozó területén (Ciszjordánia) és a Gázai övezethez vezet.