Szél Bernadett;Szabó Szabolcs;tranzitzóna;

- „Ez egy börtönóvoda” – A röszkei tranzitzónában járt Szabó Szabolcs és Szél Bernadett

„Ne mondja senki, hogy ezek a gyerekek bármi rosszat tettek volna” – fakadt ki Szél. Találkozást kezdeményeznek a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal vezetőivel.

Szél Bernadett és Szabó Szabolcs csütörtökön a röszkei tranzitzónában járt, a független országgyűlési képviselők egy élő Facebook-videóban számoltak be tapasztalataikról.

Szabó elmondta: egyebek mellett utána akartak járni, hogy lehet, hogy időnként nem kapnak ellátást a tranzitzónában lévő emberek. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: most viszonylag rendezett állapotok vannak, de bármikor előfordulhat, hogy a külön szektorba elhelyezett, idegenrendészeti eljárás alá vont embereknek nem adnak enni, mondván, hogy nem kötelesek erre.   

Szél Bernadett úgy fogalmazott:

„ha egy mondatban akarnám leírni, hogy én hol voltam, tulajdonképpen egy börtönóvodában voltam. Ez egy börtönóvoda”

Hozzátette, hogy 101 ember tartózkodik a röszkei tranzitzónában, ebből 61 fő gyermek. A legkisebb pár hónapos lehet, a legnagyobb tinédzser korú. Három családos és egy egyedülálló férfiaknak fenntartott szektor van.

Mint mondta, az egészségügyi ellátást a jogszabályok miatt nem látja megoldottnak. Van bent egy nyolc éves kisfiú, akinek négy napja fáj a foga, de – mivel nem minősítették sürgősségi esetnek – nem fogadják őt a fogászaton. A kisgyerek négy napja nem alszik és nem eszik – emelte ki. Kitért arra is, hogy egy súlyosan szívbeteg tinédzser fiú az idegenrendészeti szektorban pacemakerre vár.

„Nekem ne mondja senki, hogy ők terroristák. Vagy ne mondja senki, hogy ezek a gyerekek bármi rosszat tettek volna”– fűzte hozzá.

Szél szerint azért nem engedik, hogy fotózzanak és felvételeket készítsenek a tranzitzónában, mert az embereknek megesne a gyerekeken. Úgy véli, könnyebb az országot hergelni, gyűlöletet kelteni, de amikor bemegy az ember és meglátja ezt, egy másik képe is lesz a történetnek. Nem véletlen, hogy a propagandamédia „kígyót-békát kiabál” azokra, akik gondoskodnak arról, hogy ezt mások is lássák – fűzte hozzá.

Szél és Szabó úgy döntött: kezdeményeznek egy találkozást a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal vezetőivel.

„Nem lehet 61 gyermeket fogva tartani hónapok keresztül szögesdrótok között”– mondta Szél Bernadett.

Csak minden huszadik magyarnak futná egy váratlan, komolyabb, egészségügyi kiadásra.