A Der Spiegel című hetilap múlt heti száma írt először arról, hogy Reinhard Grindel, a Német Labdarúgó-szövetség (DFB) elnöke 2017-ben és 2018-ban összesen 78 ezer eurót vett fel azért, mert részt vett a DFB felügyelő- és médiabizottságának ülésein, ám ezt az összeget eltitkolta, hivatalosan nem volt nyoma annak, hogy ezt fölvette volna. Mindez azért is háborította fel a német közvéleményt, mert Grindel a megválasztásakor 2016-ban átláthatóságot ígért és bejelentette: munkájáért elődjével, Wolfgang Niersbach-hal ellentétben nem vesz fel fizetést, csak havi hatezer eurós juttatást kap, ami kompenzálja azt a jövedelem kiesést, ami a szövetségi elnöki munkával jár.
„Azt a 78 ezer eurót elődöm is megkapta, nem gondoltam, hogy erről külön beszélni kell, hiszen évek óta ez volt a gyakorlat a DFB-nél – reagált a hétvégén a Spiegel cikkére az elöljáró. – Nem én kértem ezt az összeget, tudomásul vettem, hogy ez jár az elnöknek.
Niersbachnak azért kellett lemondania, mert bebizonyosodott, hogy ő is érintett volt a 2006-os németországi világbajnokságot kísérő korrupciós botrányban. Grindel a kinevezésekor azt mondta, hogy irányításával a DFB gazdálkodása átlátható lesz, megszűnnek a zsebbe fizetések, minden pénzmozgás nyomon követhetővé válik.
„A salakpályán nőttem fel, szívügyem az amatőr futball, azon a szinten játsszák az igazi labdarúgást, a becsületes amatőr szellemiség szem előtt tartásával akarok egy jól szervezett, profin működő szövetséget felépíteni” – mondta megválasztása után Grindel, aki körül egyre kevesebb lett a levegő a Der Spiegel cikkének megjelenése után. Több klub titkos egyeztetéseket kezdett arról, hogy a DFB őszi tisztújító közgyűlésére közös jelöltet állítsanak, aki le tudja győzni a DFB jelenlegi elnökét.
Az események azonban felgyorsultak, hétfő este a Bild Zeitung internetes kiadásában jelent meg a hír, hogy Grindel 2017-ben a születésnapjára egy hatezer euró (körülbelül kétmillió forint) értékű luxusórát kapott Hrigorij Szurkisz ukrán oligarchától, a helyi labdarúgó-szövetség elnökétől.
A DFB-ben tudtak erről az ajándékról, mert a cikk szerint Grindel a munkatársainak gyakran mutogatta büszkén az órát, az elfogadásával viszont a vezető megszegte a nemzetközi szövetség (FIFA) előírásait. A FIFA a 2014-es világbajnokságon etikai eljárást indított azokkal a tisztségviselőivel szemben, akik tízezer dolláros (2,9 millió forint) órákat fogadtak el ajándékba és kötelezte őket ezek visszaadására.
„Nagyon sajnálom a történteket – mondta keddi sajtótájékoztatóján az 57 éves Grindel, amikor bejelentette lemondását. – Most is biztos vagyok benne, hogy nem követtem el semmi jogszerűtlenséget, de a német labdarúgás érdekében távozom. Tiszta a lelkiismeretem, az ajándék óra értékét nem tudtam, örültem az ajándéknak, kedves gesztusként értékeltem. A megjelent cikkek után beszéltem szakértőkkel, akik megerősítették, hogy valóban az átlagosnál sokkal drágább darabot kaptam, amit ezek után visszaküldök az ukrán szövetségnek.
Mindenkitől elnézést kérek, aki úgy érzi, hogy megbántottam vagy csalódott bennem. Úgy gondolom, nagyon komoly eredményeket értünk el, a DFB hatékonyabban és gazdaságosabban működik, mint korábban, az amatőr futball helyzete rengeteget javult irányításom alatt. A német labdarúgás nagyon szép jövő előtt áll, rengeteget dolgoztunk a 2024-es Európa-bajnokság rendezési jogának megszerzéséért, ami igazi futballünnep lesz.”
A leköszönő elnök azt is megemlítette, hogy a személyét ért támadások rosszul érintették, de elfogadja, hogy ez együtt ját a pozíciójával. Azt viszont kikérte magának, hogy a családtagjai is sértő megjegyzéseket kaptak vadidegenektől a róla megjelent cikkek után.