USA;Izrael;Szíria;

A Golán-fennsík katonai szempontból és vízkészletei miatt is fontos

- Trump újabb gesztust tesz Netanjahunak

Az amerikai elnök közölte, hogy el fogja ismerni Izrael jogát az 1967-es háborúban Szíriától elragadott Golan-fennsíkra. 

Donald Trump erről szóló Twitter-bejegyzése általános meglepetést okozott, annak ellenére, hogy a jövő héten Washingtonba készülő Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök már szorgalmazza egy ideje a Golan ügyét, és felvetette azt a minap Izraelbe látogató Mike Pompeo amerikai külügyminiszternek is. Szerdán azonban amerikai és izraeli tisztségviselők egyaránt úgy vélekedtek, hogy Washington nem hozza meg a döntését Netanjahu vizitje előtt. 

Trump Twitter-bejegyzéséből kitűnik, hogy az elnök, aki korábban már nagy nemzetközi megütközést keltett az amerikai nagykövetség Tel-Avivból Jeruzsálembe való átköltöztetésével – és ezzel az eredetileg arab Kelet-Jeruzsálem izraeli bekebelezésének az elismerésével –, elérkezettnek látta az időt a Golan-döntés bejelentésére. 

Az amerikai elnök azt állította a bejegyzésben, hogy a Golan-magaslatok izraeli birtoklása döntő stratégiai és biztonsági fontossággal bír nem csupán a zsidó állam számára, hanem az egész térség stabilitása szempontjából. 

Izraelben választási kampány van, és Netanjahut minden bizonnyal jelentősen segíti majd a vitatott sorsú fennsík fölötti izraeli szuverenitás amerikai elismerése. 

Az izraeli miniszterelnök „ünnepi csodának” nevezte Trump bejelentését, amely a perzsa zsarnokság fölötti győzelemnek emléket állító purim zsidó ünnepre esett, és amelynek a „történelmi jelentőségét” azonosnak mondta a Jeruzsálem státusával kapcsolatos amerikai lépés, illetve az Iránnal kötött nemzetközi atomalkuból történt amerikai kivonulás fontosságával. 

Damaszkuszban ugyanakkor élesen elítélték az amerikai elnök állásfoglalását, és leszögezték: Szíria minden, rendelkezésére álló eszközzel törekedni fog arra, hogy visszaszerezze a szóban forgó térséget. A szír állami hírügynökség damaszkuszi külügyi forrást idézve azt írta, hogy Donald Trump nyilatkozata az Egyesült Államok elvakultságát és elfogultságát tükrözi. 

Irán - amely Oroszországhoz hasonlóan fegyveres erőket is küldött Szíriába, hogy a háborúban támogassa Bassár el-Aszad elnököt – a teheráni állami tévében elhangzott külügyi szóvivői nyilatkozat formájában jogellenesnek és elfogadhatatlannak minősítette az amerikai elnök bejelentését.

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivőnője úgy reagált az új amerikai álláspont meghirdetésére, hogy a Golan-fennsík státusának a megváltoztatása az ENSZ-határozatok közvetlen megsértésének minősülne.

A 44 éves sofőr a hírek szerint az ámokfutás előtt a feleségét és a lányát késsel megsebesítette, majd a volán mögé ült. A világ legnépesebb országában nem ez volt az első hasonló eset a közelmúltban.