Budai Vár;Karmelita kolostor;

Hiába ígérték, hogy a Karmelita kolostor előtti utcát visszaadják a nagyközönségnek, azt továbbra is lezárva tartják

- Még a fű is csak Orbánnak nő a Várban

Miközben a kormányfő új munkahelye csillog-villog, alig néhány száz métere onnan balkáni állapotok uralkodnak.

Nevetve csóválja a fejét az idegenvezető, amikor távol-keleti turistacsoportjának egyik tagja a Budai Várban, a Hunyadi János útról a Karmelita kolostor felé mutat és azt kérdi: a király lakik-e ott? Kérdése annyiban nem alaptalan: az adófizetői milliárdokból felújított épületet és közvetlen környékét valóban királyi pompa uralja. Ugyanez a turista viszont aligha tette volna fel ezt a kérdést, ha a lentről, a hegy oldalában futó utakon jut fel a Várba. Orbán Viktor rezidenciája „alatt” friss és üde zöld gyeptéglákkal meg díszcserjékkel borították a hegyoldalt, hogy a terasztól makulátlan legyen a kilátás, de 50-100 méterre onnan már balkáni állapotok uralkodnak. Ma is látni még, azt az UV-zöld sprayvel felfújt vonalat, ameddig a kertépítők dolgoztak a tökéletes kormányfői panorámáért...

Az orbáni tekinteten túli magyar valóság a hegyoldalban a Király lépcsőnél kezdődik, ahol turistainformáció gyanánt a sétány szélére hajított pléhdarabra felfestett „castle” felirat és nyíl mutatja az utat felfelé. Az út mára széttöredezett, a lépcső mázsás elemeit kimozdította helyéről az évtizedes erózió. Az út melletti vízelvezető árokszerűséget a hegyoldalon lezúduló eső régen feltöltötte földdel. Az, aki a botorkálást megússza bokatörés nélkül, a hegytető közelében egy összegraffitizett kétnyelvű tábla segíti értelmezni az eddig látottakat, miszerint: „Egyenetlen felszínű az út”.

A bokatörő sétautakon, lépcsőkön feljutva a Karmelita kolostorhoz a kormányfői iroda előtt vezető Színház utcának örülhetne a turista meg az átlagember – ha bejuthatna oda. Csakhogy az utca ma is le van zárva. Az apparátus fogadkozott, hogy amint vége az építkezésnek újra visszaadják az utcát a gyalogosoknak. Építkezésnek ma már nyoma sincs, viszont a mobilkerítésen ma is ott a felirat: „magánterület”. Pedig, mint azt az I. kerületi képviselő-testület ellenzéki tagjától, V. Naszályi Mártától megtudjuk, szó sincs arról, hogy a Színház utcát bárki magánterületté nyilvánította volna.

Érdeklődésünkre a Miniszterelnökség nem közölte, hogy meddig tartják lezárva az utcát, azt ugyanakkor leszögezték: a rekonstrukció már befejeződött, de az épületbe folyamatosan érkeznek olyan eszközök, irodabútorok, és egyéb, a mindennapi működéshez szükséges berendezési tárgyak, melyek beszállítása miatt kell a védett, elzárt hely. A tárca válaszából az nem derült ki, hogy az irodaasztalok miatt miért kellett a teljes épületkomplexumot százméteres körbe, hermetikusan lezárni.

Ami a Karmelita kolostoron túli állapotokat illeti: a Miniszterelnökség szerint a vár felújítását célzó Nemzeti Hauszmann Program célja, hogy a várnegyedet „visszaadják a magyar embereknek”, és „olyan hellyé tegyék, ahol mindenki újra otthon érezheti magát, és ahová örömmel tér vissza”. A tárca szerint a közterületi fejlesztések során lépésről-lépésre haladnak, így terveik között szerepelnek többek között a hegyoldali területek megújítása is.

Elengedték a lakásosztogató várgondnok kezétNem dolgozik már a Budai Várbeli beruházásokat menedzselő miniszterelnökségi cégnél Gyutai Csaba fideszes politikus – tudta meg a 24.hu. A korábbi zalaegerszegi polgármestert 2016 nyarán nevezték a több milliárddal gazdálkodó Budavári Ingatlanfejlesztő és Üzemeltető Kft. élére ám hamar kiderült, hogy sajátosan sáfárkodott a közjavakkal: az egyik gondozására bízott lakásba ő költözött be, de a rokonsága is fillérekért jutott bérleményhez. Bár a Miniszterelnökség titkos belső vizsgálata arra jutott, hogy súlyos szabálytalanságokat követett el a politikus, sajtóhírek szerint Orbán éppen az ellenzéki sajtó vehemens kritikája miatt nem engedte el Gyutai kezét. Végül a kormány a választások után új céget alapított a botrányokat halmozó Várgondnokság és a Budavári Kft. helyett, az év végén létrejött Várkapitányság Nonprofit Zrt.-ben pedig Gyutai már nem kapott helyet.