;

Zöldzóna;komposztálás;Humusz Szövetség;

komposztálás

- A háztartási szemét harmadát is "elnyelheti" a közösségi komposztáló

Zöld oázis rejlik az emeletes házak között Buda egy zsúfolt részén: a kerti tóval, veteményessel, komposztládákkal körülvett Humusz Ház nemcsak környezetvédelmi, de szemléletformáló központ is.

Az 1995-ben alakult Humusz Szövetség székhelye régen bölcsődeként működött, megszűnése után egészen a kétezres évek elejéig, amíg a környezetvédő szervezet felújításért cserébe használatba nem vehette, üresen állt. A 2010 óta egyesületként működő szervezet a környezettudatosság népszerűsítése érdekében gyerekfoglalkozásokat, előadásokat tart, és tanácsadással is segítik a betérőket. 

„Közösségi komposztpont, környezeti tanácsadó iroda, hulladékos tanösvény működik itt, óvodai, iskolai foglalkozásokat, szülinapi zsúrokat, lakossági programokat szervezünk, de szívesen várunk bárkit, aki csak meg akar pihenni a fák alatt a kis kerti tó mellett, madárcsicsergést hallgatva”- olvasható a honlapjukon.

A ház kerítése újrahasznosított műanyagból készült, az udvaron a virágágyás borosüvegből, a madáretető tejes dobozból, a sétány pedig bontott téglából van, a házban pedig a bútorok raklapokból készültek, amelyeket használt farmerekből varrt huzatok fednek – írta a G7.

zöld oázis Budán

A kertet bárki használhatja hétköznap reggel 9 és délután 5 között, vannak, akik a tavacska melletti asztalnál reggelizni vagy ebédelni szoktak. Közösségi komposztálásra is van lehetőség, amivel a szövetség szerint sokat lehetne tenni a környezet tehermentesítéséért. A háztartási hulladék harmada szerves szemét, ennek leginkább környezetbarát kezelési módja a komposztálás, ami lényegében a természet újrahasznosító folyamata. A keletkező humusz a makro- és mikroelemek mellett morzsákká tapasztja a talaj apró szemcséit, serkenti a növények gyökereit, tápanyagokat juttat a talajban tevékenykedő mikroorganizmusoknak. A komposztálásra alkalmas, azaz a lebomló hulladékokat; a zöldséghéjtól a kávézaccig egy levegőző helyre kell gyűjteni, hogy az fél-egy éven belül humusszá alakuljon és visszakerüljön a természetbe. A szövetség 2011 óta komposztál, egy regisztráció után bárki elhozhatja a konyhai zöldhulladékát, majd elviheti a képződött humuszt. A szervezet szerint ezt akár a társasházak is megtehetnék, igaz, nyáron van egy kis „szaga”, de legfeljebb heti fél óra munkával, az oda nem való anyagok kiválogatásával az is kezelhető.

Miért jó komposztálni?

  • Csökkenteni lehet a termelt hulladékot

  • Vissza lehet juttatni a kerti és konyhai hulladékot a természetbe

  • Termékenyebbé lehet tenni a talajt, ezáltal a növények egészségesebbek lehetnek

  • Csökkenteni lehet a légszennyezést

  • Csökkenteni lehet a költségeket: kevesebb szemeteszsákot és virágföldet kell venni

  • Csökkenteni lehet a klímaváltozás hatásait, mert a humuszban gazdag talaj jobban elnyeli a szén-dioxidot.

Összezárt az ellenzék Újpesten, egy volt kereszténydemokrata politikust, Szalma Botondot támogatnak az őszi önkormányzati választáson. Szalma szerint a Fidesz kézi vezérléssel irányítja a KDNP-t, ami a párt létét is értelmetlenné teszi.