Bioritmus;gyógyszerek;

Illusztráció

- A gyógyszer hatásosságát az is befolyásolja, milyen "környezetben" vesszük be

Vannak olyan gyógytermékek, amelyek, ha gyógyszerekkel keverednek, fokozhatják a vérzés veszélyét, növelhetik a vércukorszintet vagy „csak” megszüntetik a gyógyszer hatékonyságát.

Negatív hatást válthat ki, ha bizonyos gyógyszereket és étrend-kiegészítőket nem megfelelő folyadékkal vesszük be, vagy ha „ellenjavallt” ételt eszünk hozzájuk – derült ki a a hertfordshire-i egyetem kutatásából. Különösen óvatosnak kell lenni a nyugtatókkal, antidepresszánsokkal, szívpanaszokra vagy epilepsziára szedett gyógyszerek mellett szedett készítményekkel. Egy rossz kombináció károsíthatja sejteket, rongálhatja a májat, de az is előfordulhat, hogy az étrend-kiegészítő miatt a gyógyszer a hatását elveszítve, gyorsan kiürül a szervezetből – írta a Szeretlek Magyarország a Daily Mail alapján.

Vannak ugyanakkor kifejezetten hasznos párosítások is. A gingko biloba például ellensúlyozza az egyes antidepresszánsok által okozott szexuális zavarokat. A C–vitamin erősítheti bizonyos fájdalomcsillapítók hatékonyságát és védi a májat és a vesét a gyógyszerek rongáló hatásától. 

Az étrend-kiegészítőket legjobb vízzel vagy narancslével bevenni, meleg teával vagy kávéval viszont nem ajánlott, mert ezek elpusztíthatják a „jó” baktériumokat. A grapefruit leve sem ajánlott, mert olyan a hatása, minta alkohollal vennénk be a gyógyszert vagy a táplálék-kiegészítőt.

Egy 22 millió évvel ezelőtt élt ősi majomfaj megkövesedett fogmaradványait tárták fel a kutatók egy északnyugat-kenyai lelőhelyen - derült ki az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) publikált új tanulmányból, amely szerint az eddig ismeretlen faj az óvilági majmok evolúciójának egy hiányzó láncszemét képviseli.