A jövőben a nők csak iszlám fejkendőben tehetik be a lábukat a milánói Scalába? – tette fel a pátoszt sem nélkülöző kérdést a Silvio Berlusconi volt kormányfő pártja, a Forza Italia politikusa, Daniela Santache. A világhírű operaház intendánsa, az osztrák Alexander Pereira ugyanis szoros együttműködést tervez Szaúd-Arábiával.
A La Repubblica című olasz lapnak a minap elmondta, megállapodást között a rijádi kulturális minisztériummal, melynek értelmében az iszlám ország öt éven keresztül minden esztendőben hárommillió euróval támogatja a Scalát, ezenfelül százezer euróval segíti a zenei akadémia működését. A nem csekély összeg fejében Badr bin Abdullah szaúdi kultuszminiszter is bekerül az operaház felügyelőbizottságába.
A Scalát négy éve irányító, valóságos pénzügyi zsonglőrnek tartott Pereira döntése finoman szólva nem aratott osztatlan sikert Itáliában. A balközép Demokrata Párt (PD) európai parlamenti képviselője, Antonio Panzeri úgy véli, ez arcul csapással ér fel Milánó számára. Szerinte megengedhetetlen, hogy egy olyan állammal működjenek együtt, amely korlátozza a szabadságjogokat. Párttársa, Beppe Sala milánói polgármester már nem látja ennyire tragikusnak a helyzetet, a La Repubblicának elmondta, bár a Scala pénzügyi működését átláthatóvá kell tenni, az operaház hírnevét a Közel-Keleten is öregbíteni kell. Ezzel nyitott kapukat dönget. A Scala Akadémiája 2019-2020-as turnéja során Szaúd-Arábiába is ellátogat.
Az Aramco szaúdi olajvállalat pénzei azonban nem csak Milánóba áramlanak. Rijád támogatja a francia régészeti feltárásokat Medina közelében, Al-Ulában, illetve a szaúdi trónörökös, Mohammed bin Szalman vásároltatta meg 2017 novemberében rekordáron, 450 millió dollárért Leonardo híres festményét, a Salvator Mundit. A Scala egyik felügyelőbizottsági tagja némi iróniával jegyezte meg: ehhez képest aprópénz a milánói operaháznak csorgatott összeg.
Alexander Pereira alighanem azért kereste ennyire a szaúdiak társaságát, mert intendánsi megbízatása 2020 közepén lejár. S még legalább két évig maradna e pozícióban, a város azonban mást keresne a helyére. Ám ha sikerülne komoly támogatókat szereznie, javulnának esélyei az újraválasztásra.
A Scala éves költségvetése mintegy 125 millió euró. Az operaház 41 milliós állami támogatást kap, az éves bevétel 39 millió, az összeget magántámogatásokból egészíti ki.