Az immunrendszer védi a szervezetet a baktériumok, vírusok által okozott különböző betegségekkel szemben, de az egyre gyakoribb allergiás kórképek kialakulásának megelőzésében is fontos szerepe van – mondta dr. Polgár Marianne gyermek gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa.
Immunsejtek hálózzák be az egész szervezetet, amelyek 60 százaléka a bélrendszerben termelődik. Egy felnőtt ember vastagbelében átlagosan összesen 1-1,5 kg baktérium található, ezek végzik a táplálékok végső lebontását, a salakanyagok kiválasztását, a vitaminok előállítását. A jótékony baktériumok mennyiségének növelésével elősegíthetjük a fertőző és allergiás betegségek kialakulásának megelőzését.
Az immunvédelem fokozása minden életkorban fontos, de a születéstől a csecsemőkor végéig különösen. A születés pillanatában az újszülött bélrendszere még teljesen baktériummentes, utána megindul a baktériumok betelepedése. Ebben az érzékeny életszakaszban fontos, hogy a legkedvezőbb összetételű bélflóra alakuljon ki, amely képes a káros baktériumok mennyiségét visszaszorítani, és az immunműködést kedvezően befolyásolni.
Ezt megfelelő táplálkozással lehet segíteni. Az anyatejben olyan szénláncú cukrok találhatóak, amelyek a vastagbélben bomlanak le, és jelenlétükkel elősegítik a prebiotikumok számának növekedését, amelyek aztán serkentik a kedvező hatású baktériumok, a probiotikumok szaporodását. Ha nincs, vagy kevés az anyatej, akkor prebiotikum tartalmú tápszer adása jelent megoldást. Az ilyen típusú készítményekkel a szoptatás időszaka után is gondoskodhatunk a természetes immunvédelem erősítéséről.
Az életkor előrehaladtával a bélflóra összetétele ugyan változik, de a korai táplálás később is befolyással bír: a megfelelően táplált gyermekek ritkábban kapnak el fertőzéseket és kutatások az allergiás bőrbetegségek, például az ekcéma tüneteinek csökkenéséről is beszámoltak.