A hét pontos családvédelmi akciótervből 4 pont (a babaváró támogatás, a csok kiterjesztése, a hitelelengedésre vonatkozó szabályozás, valamint a nagycsaládosok autótámogatása) július elsejétől életbe lép. A nagyszülői gyed és a négy gyermekes anyák szja-mentessége január elsejétől lesz elérhető, míg a bölcsődefejlesztési program hosszabb távra szól – mondta Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón.
A miniszter hozzátette: közel másfélszeresére nőtt a házasságkötések száma, kevesebb a válás, és tavaly 100 családban már 149 gyermek született. Szerinte azért, hogy „ez a lendület megmaradjon”, további lépések szükségesek, ezért jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök az akciótervet.
Mint mondta, a kormány megtárgyalta az ehhez szükséges törvénymódosító javaslatokat, és ezeket –ha lehetséges – már pénteken, de legkésőbb jövő kedden benyújtják az Országgyűlésnek. Hangsúlyozta, hogy a gyermekvállalásba az örökbefogadott gyerekek is beleszámítanak.
A babaváró támogatásról közölte: a tízmilliós hitel akkor jár, ha a feleség 18 és 40 év között van. Ha öt éven belül az első gyermek megszületik, akkor három éven át nem kell részleteket fizetni. A második gyermek megszületése után ismét öt évre megszűnik ez a kötelezettség, és csökken tartozás, míg a harmadik gyermek megszületése után törlődik.
A Magyar Falu Programmal kapcsolatban a miniszter kiemelte: a kormány úgy döntött, hogy minden olyan kistelepülés (szám szerint 2373) részt vehet a programban, ahol csökkent a népesség (nem csak azok, ahol a népességcsökkenés az átlagosnál nagyobb mértékű). Az indokolatlan áremelkedések elkerülése érdekében pedig arról is határoztak, hogy lakásvásárlásra a 10 millió forintos összeg legfeljebb fele fordítható, a másik fele pedig felújításra, bővítésre.
A kormány egy szakképzési programot is megtárgyalt: szerintük sikeres volt a duális szakképzési modell. Gulyás azt mondta: a kormány ösztöndíjat fog adni az érettségit és szakmát is szerző iskolásoknak 14 éves kortól.
Megismételte, hogy a 2019-es EP-választás legfontosabb témája a bevándorlás, és közölte: Manfred Weber, az Európai Néppárt EP-frakcióvezetője és EP-választási csúcsjelöltje is ezt mondta, vagyis „nem vagyunk egyedül azzal a véleménnyel”. Gulyás szerint azért nem jönnek tömegek Afrika irányából és más térségekből, mert a magyar határvédelem visszatartja őket attól, hogy erre próbálkozzanak.
A sajtótájékoztatón felvetődött, hogy a Politico arról írt:
–az Európai Parlament szélsőjobboldali frakciója tárgyalásokat folytat a Fidesszel a jövőbeni együttműködésről,
– valamint Orbánék megpróbáltak leszervezni egy találkozót Angela Merkel német kancellárral, hogy a két vezető közösen emlékezzen meg a vasfüggöny leomlásának 30. évfordulójáról, ám Merkel visszautasította a találkozót.
Gulyás mindezt úgy kommentálta:
Emellett hangsúlyozta: a Fidesz az Európai Néppárt tagja, és az is kíván maradni. Arra a kérdésre, hogy Orbán bocsánatot kér-e a Néppártól, azt mondta, egyeztetnek a néppárti vezetőkkel, és világossá tették, hol vannak pontok, amelyekben nem tudnak engedni. Egyébként úgy véli, kizárólag olyan pártok támadják a Fideszt az EPP-ben, amelyek a bevándorlási kvótákat is támogatták és megszavazták az Európai Parlamentben, és amelyekben kormányfői felelősséget senki nem visel. Ugyanakkor a pártcsaládnak sok tagja van, sokféle vélemény jelenik meg benne.
Hozzátette, hogy a Fideszt több köti össze az EPP-vel, mint amennyi elválasztja. A Fidesz egy kereszténydemokrata pártcsaládba lépett be, és bár vannak csalódásai, a kereszténydemokrata politika leghatékonyabb képviseletére ma Európában még mindig az EPP-n belül van lehetőség.
Azzal kapcsolatban, hogy Frans Timmermans végül – ahogy azt Orbán Viktor említette – valóban ott lesz-e a plakátokon, Gulyás nem adott egyértelmű választ. Azt azonban közölte, hogy
Gulyás egyébként úgy véli, hogy Weber harmadik, a CEU maradásáról szóló feltétele teljesült.
A Ferihegyi repülőtér zajcsökkentéséről közölte, úgy gondolják, Tarlós István főpolgármester „itt is sikerrel fog járni”. Azzal kapcsolatban, hogy az Átlátszó azt írta, egyre valószínűbb, hogy a Széchényi Könyvtár az egykori Kilián laktanya épületébe költözhet, úgy reagált: még nem döntöttek a budai vár ügyében, így a könyvárról sem. Kitért arra is: minimális az esély arra, hogy még idén megnyílik a Sorsok Háza.