műtárgy;

Az Esterházy-kincsek részét képező vezekényi tál

- A magántulajdont is visszatartják: tíz körömmel kapaszkodik az állam a műtárgyakba

Hiába bizonyítható, hogy közgyűjteményben őrzött műtárgy magántulajdonosé, az új restitúciós szabály szerint a kancelláriaminiszter így is Magyarországon tarthatja az értékes javakat.

Hatályon kívül helyezték a közgyűjteményekben őrzött, vitatott tulajdonú kulturális javak visszaadásának rendjéről szóló 2013-as kormányrendeletet – derült ki a hétfői Magyar Közlönyből.

Az egykori kancelláriaminiszter, Lázár János nevével fémjelzett restitúciós szabályozás azt írta elő: ha a közgyűjteményekben őrzött műtárgyak állami tulajdonjoga nem igazolható minden kétséget kizáróan, azt ki kell adni annak a személynek, aki az adott tárgyra vonatkozó tulajdonjogát megfelelően valószínűsíti. Azaz: az állam először lemond a vitatott eredetű műtárgy tulajdonjogáról, majd az igénylő bizonyítja, hogy valóban ő annak a jogos tulajdonosa.

Az életbe lépő átmeneti rendelkezések szerint megfordult a sorrend: a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. először megvizsgálja, hogy az igénylő tulajdonjoga kétséget kizáróan bizonyítható-e. Amennyiben igen, a műtárgyak visszaadása akkor sem jelent egyet a tulajdonjogi igény eldöntésével. A Miniszterelnökséget vezető miniszter úgy is dönthet, a visszaadott műtárgyat védelem alá helyezteti, azaz a műtárgy nem hagyhatja el Magyarországot.

Elutasítás esetén az igénylő továbbra is bíróság előtt keresheti az igazát, ahogy azt teszi például az Esterházy Magánalapítvány is öt éve a közigazgatási bíróságon a fraknói kincsek esetében.