A gerincoszlop csigolyái között lévő porckorongok egyik legfontosabb feladata a járás közbeni rezgések csillapítása. Belső, zselés magját egy rostokból álló gyűrű veszi körül. Utóbbi ellenáll a gerincet érő nyomásnak, a kocsonyás mag pedig eloszlatja, így egyenletessé teszi a csigolyákat érő terhelést – mondta Friedmann Éva gyógytornász a Népszavának.
A kocsonyás mag nedvességtartalma – természetes folyamatként - már fiatal felnőtt kortól csökkenni kezd, így idővel egyre kevésbé képes ellenállni a tartós terhelésnek, például a hosszas ülésnek. Az életkor előrehaladtával a külső rostos gyűrűk is gyengülni kezdenek, így – különösen mozgáshiányos, ülőéletmód esetén – porckorongsérv, vagy köznyelven szólva gerincsérv alakulhat ki. Ennek, a külső rész sérülésétől és a kocsonyás rész előtörésének mértékétől függően több stádiuma is létezik, amelyek különböző fokú fájdalmat, illetve tünetet (végtagba sugárzó fájdalom, zsibbadás, érzéskiesés, izomgyengeség) tudnak okozni. A kezdeti gyulladás és a fájdalom gyógyszerrel jól kezelhető, de a speciális gyógytorna és a fizikoterápia is sokat segíthet.
Alvás, folyadék és mozgás segíthet
A porckorongoknak – is – kedvezünk, ha rendszeresen mozgunk, mivel nincs saját vérkeringésük, a megfelelő nyomáskülönbség létrehozásához muszáj terhelni őket. Az egészséges működésükhöz fontos a megfelelő mennyiségű éjszakai pihenés és a sok folyadék fogyasztása is. A statikus testhelyzetek, például a hosszasan, rossz helyzetben történő ülés, állás, vagy a nem megfelelő technikájú emelések, a túlsúly viszont panaszokat okozhat, ahogy a nem jó minőségű és mennyiségű pihenés, például a túl puha matracon való alvás sem tesz jót. Figyeljünk az ergonómiára: úgy állítsuk be a széket, hogy megfelelő magasságban legyen a billentyűzet és a monitor. Ne üljünk sokat egyhuzamban, legalább óránként álljunk fel, mozogjunk egy kicsit. Ajánlott az ék- vagy a hengerpárna használata is – mondta a szakember.