A brit közvélemény továbbra is sokat foglalkozik Shamima Begummal, az Iszlám Államhoz 2015-ben csatlakozott kelet-londoni fiatalasszonnyal.
Mint arról már beszámoltunk, Begumra egy észak-szíriai menekülttáborban bukkant rá a The Times napilap tudósítója, négy évvel azután, hogy két Bethnal Green-i iskolatársával Törökországon keresztül titokban a világ egyik legbrutálisabb szervezetéhez utazott. A Kelet-Londonban tudatosan félrevezetett lányok a Daesh kötelékében, a világ minden részéről verbuvált harcosok között kerestek és mint Shamima esetében találtak is boldogságot. Négy évvel később Begum, aki időközben két gyermekét eltemette, holland terrorista férjétől pedig az ISIS visszavonulása közepette elszakadt, nem tudott ellenállni a kísértésnek, hogy interjút adjon előbb a Times Anthony Loydjának, majd a Sky News szíriai tudósítójának, John Sparksnak, végül a The Sunday Telegraph hasábjain Raf Sancheznek. A beszélgetések között egy kisfiúnak adott életet, aki hírek szerint nincs jól, ezért Begum, ha az angliai szülés esélyét el is mulasztotta, szeretné a bébit Angliában kezeltetni.
Annak ellenére, hogy csak néhány nappal a The Times-nyilatkozat előtt menekült el az Iszlám Állam fennhatósága alá tartozó utolsó szíriai enklávéból, Bagurból, nagy vihart kavart megszólalásaiban semmilyen megbánást nem tanúsított és életét „vidámnak, családiasnak” írta le. “Nem rázta meg”, amikor egy levágott fejet látott egy szemétládában, a Manchesteri Arénában 2017. májusában elkövetett, 22 személy életét és 59 súlyos sérülést okozott terrorista merényletet pedig egyszerűen “megtorló akciónak” minősítette. Lázító interjúinak nyomán a pakisztáni származású brit belügyminiszter, Sajid Javid bejelentette, visszavonja Begum brit útlevelét. A politikus abban a hiszemben hozta meg döntését, hogy a fiatal nő szülein keresztül bangladeshi állampolgársággal is rendelkezik. Miután ez nem felel meg a valóságnak, sőt Dakkának nincs szándékában útlevelet adni a nőnek, a szigetország megsértheti a nemzetközi szabályokat, melyek értelmében embereket nem lehet hontalanná, állampolgárság nélkülivé tenni.
A legutóbbi, a The Sunday Telegraphnak adott interjújában a saját visszatérésében már kevésbé, de legalább kisfia hazaszállításában reménykedő nő elmondta, “megbánta, hogy szóba állt a médiával”. Úgy érzi, jobban járt volna, ha “csendben marad és más módját kereste volna, hogy kapcsolatba kerüljön a családjával”, ami állítólagosan sajtószereplése célja volt. Családja úgy tudta, nincs az élők sorában. Édesapja, Ahmed Ali kijelentette, “nem sajnálja a lányát, mert nem tanúsított megbánást, még csak a hibáját sem ismerte be.
Míg a Sky News által rendelt közvélemény-kutatás szerint a britek 65 százaléka nem helyeselné, ha Shamima Begumot visszaengednék Nagy-Britanniába, hallani olyan hangokat is, melyek szerint jöjjön haza, induljon ellene eljárás és legyen a kormány felelőssége az ő és más hasonló helyzetbe került dzsihadista harcosok társadalomba való integrálása.