Zöldzóna;Békéscsaba;gólya;

Illusztráció

- Megint megpróbálják átköltöztetni Karcsit és Klárát, a békéscsabai gólyákat

A tavalyi sikertelen kísérlet után az áramszolgáltató idén is átrakta a Békéscsabán fészkelő gólyapár fészkét, a polgármester kérte a Nemzeti Közműveket, helyezzék vissza Karcsi és Klára otthonát az eredeti helyére.

Tavalyhoz hasonlóan idén is megpróbálják átköltöztetni a Békéscsabán fészkelő gólyákat, ezúttal az út páros oldaláról a páratlanra– írta a BEOL. A kísérlet akkor nem járt sikerrel: a gólyák nem fogadták el az új helyet, és újraépítették a fészküket az eredeti helyen – derül ki Szarvas Péter polgármester Facebook-bejegyzéséből

Karcsi hazajött, megnézte az új helyet, majd a régi fészek helyén kezdett építkezni. Hamarosan Klára is csatlakozott hozzá, a régi helyükre rakott új fészekben három fióka nőtt fel - idézte fel a tavalyi eseményeket a Sokszínű Vidék.

A városvezető pénteki sajtótájékoztatóján azt is jelezte, meglepődött, hogy újra megpróbálják áthelyezni a fészket. Mint mondta, megkereste a Nemzeti Közművek vezetőit, és kérte, helyezzék azt vissza. Annál is inkább, mert a környéken kezdődő építkezés miatt lehet, hogy a hamarosan visszatérő védett madarak maguktól is új helyet keresnek maguknak. Hozzátette, a gólyák ügye nem tartozik az önkormányzat hatáskörébe, a város nem tud fellépni, csak kérhet.

Az áthelyezést végző Nemzeti Közművek MTI-hez is eljuttatott közleményében azt írta: „a fészek áthelyezését egy magánszemély kezdeményezte, a munkavégzés a Körös-Maros Nemzeti Park szakmai felügyelete mellett történt. A fészket egy emelőkosaras daru segítségével sikerült sértetlenül leemelni és áthelyezni a szemben lévő, fészektartóval ellátott oszlopra. A gólyapár korábbi otthonára egy beszállásgátlót szereltek, ami megakadályozza, hogy a visszatérő madarak újra azt válasszák lakhelyül. Minden esély megvan arra, hogy a közeli oszlopra elhelyezett sértetlen fészket elfogadják majd a hamarosan érkező gólyák, és a költési időszak nyugalomban telik számukra.

A Nemzeti Közművek Zrt. kiemelte, számos erőfeszítést tettek a madarak védelmében, Magyarországon már közel 50 ezer középfeszültségű oszlopot tettek madárbaráttá. Békéscsabán is azért helyezték át a gólyafészket, hogy a madarak biztonságosabb körülmények között élhessenek. Tavaly a Pusztaszeri Tájvédelmi körzetben földkábelre cserélték a légvezeték egy részét, hogy megóvják a madarakat az áramütéstől - tette hozzá az áramszolgáltató közleményében.

Rendőrsorfallal szemben harciaskodott egy tüntető tavaly áprilisban, tárgyalás nélkül ítélték el.