;

Pető Iván;

- Pető Iván: a zsarolás része a hatalom gyakorlásának

Nem való a mai politikai életbe az, akinek kétségei vannak, és nyitott mások véleményére is – állítja Pető Iván a Hírklikknek adott interjújában. Sokféle illúzióval vágtak neki a rendszerváltás idején a demokratikus rendszer kiépítésének, de rá kellett jönniük, hogy a politika másként működik: a zsarolás része a hatalom gyakorlásának.

Azt, hogy megzsarolnak a politikában embereket, nem nevezhető újszerűnek, nem Györgyi Kálmán volt az első, akivel ez megtörtént.- véli Pető Iván arra felvetésre, hogy a hajdani legfőbb ügyész kapcsán élt az a legenda, hogy megzsarolta őt a Fidesz, és így kényszerítették lemondásra.

"Természetesen ocsmány dolog zsarolni, de a politikában azért ez gyakran előfordul. Antall József is, ha úgy tetszik zsarolta Torgyán Józsefet, meg másokat is, különböző papírok előhúzogatásával, amelyeket ő így-úgy-amúgy megkapott. Ha jól emlékszem Bod Péter Ákost is lemondatták a Nemzeti Bank elnökségéről, tehát voltak, hogy igazságot osszak, a másik, az úgynevezett demokratikus oldalon is ilyen lépések. Horn Gyulától sem volt idegen, hogy kihúzza a fiókját, és embereknek papírokat mutogasson, ha éppen befolyásolni akarta őket. 2000-ben önmagában az, hogy valaki valamikor fideszes képviselő-jelölt volt, nem jelentett olyan elkötelezettséget, amiből lehetett volna látni előre, hogy Polt Péter milyen szerepet fog játszani – majd. Hogy példát is mondjak: az úgynevezett igazságtétel ügyében Polt erősen exponálta magát a „jó” oldalon, igaz akkor még a Fidesz is azt az álláspontot képviselte. Összességében tehát azt mondható, hogy nem fekete-fehér a konkrét ügy, de a Fideszben benne volt mindaz, ami 2010 után kibontakozott" - mondja az SZDSZ egykori elnöke.

Sokmindent el lehet adni az embereknek, és az emberek sokmindent elhisznek.Szerinte nem önmagukban a politikusok hozzák el a változást, nem jelenik meg a semmiből egy olyan személy, aki aztán egy varázsütésre leváltja Orbán Viktort.
A közhangulatnak kell olyannak lenni, hogy felemelje azt a politikust, aki alkalmas erre a szerepre. Vagyis akkor lesz majd ilyen személy, amikor a helyzet megérik erre- véli Pető Iván.

 "A mai közhangulatban egy ellenzéki politikus csak kopik, frusztrálódik. Ami persze nem azt jelenti, hogy nem a közhangulat változtatása a feladata. Szóval az nem jelent semmit, hogy nem látunk olyan ellenzéki szereplőt, aki kézben tudná tartani a folyamatokat Orbán után" - teszi hozzá.

A teljes cikket itt olvashatja!

Molnár: egyetért az RMDSZ autonómia-törekvésével, támogatja a kettős állampolgárságot, és kezdeményezi a román-magyar közös kormányülések helyreállítását az MSZP.