A kormány legutóbbi állítása szerint nem lesz jövedelemhez kötött a kamatmentes hitel, az egyedüli feltétel az lesz, hogy az illető ne szerepeljen a KHR listán. Így közel egymillió magyart máris kizártak a rendszerből – írja a Portfolio.
A Központi Hitelinformációs Rendszer, régi nevén Bankközi Adós- és Hitelinformációs Rendszer a bankok által üzemeltetett központi rendszer, ahol minden egyes adós információi egy helyen elérhetőek. Ha valaki szerepel a KHR-listán, az még nem jelent semmit: baj akkor van, ha valaki a KHR negatív adós listáján van.
A portál szerint a BISZ adataiból kiderül, hogy jelenleg több mint 5 millió természetes személy szerepel a KHR-listán. Ez tehát nem azoknak az adósoknak a száma, akiknek bedőlt a hitele, hanem azoké, akik egyáltalán hitelt vettek fel. Mivel egy lakosnak több hitelszerződése is lehet, a meglévő hitelszerződések száma ennél jóval több, a BISZ adatai szerint ez 2018. decemberében kb. 7,5 millió darab volt. Ez tehát a KHR-listán szereplő adósok, és nem a negatív adósok száma.
Negatív adós is lehet kétféle: passzív és aktív. Aktívvá válik az, akinek legalább a minimálbér mértékét meghaladó, 90 napnál tovább fennálló tartozása van. Innen lekerül az adós akkor, ha a teljes tartozását (tehát nem csak a késedelmes részt) kiegyenlítette, vagy a jelzálogul szolgált ingatlant elárverezik. Ekkor passzívá válik, amely státusza további egy évig fennáll. Egy bedőlt hitel kezese is felkerülhet a negatív listára.
Aktív státusz esetén a bankok nem csak azért nem nyújtanak hitelt, mert az számukra kockázatos, hanem az egyenes jogszabályilag tiltott számukra. Passzív KHR-lista esetén más a helyzet, ott már a bank mérlegelésén múlik, hogy nyújtanak-e hitelt.
Elsőre talán azt gondolnánk, hogy az negatív adósok listáján nem szerepelnek sokan. Azonban a portál kiemeli, hogy ha megnézzük az aktuális adatokat, nagyon meglepődhetünk. A BISZ adatai szerint 2018 decemberében 1,4 millió darab hitelszerződés volt késedelmes. A Portfolio korábbi információi szerint ez 900 ezer adóst jelent. Vagyis