USA;Donald Trump;mexikói fal;

- Vészhelyzetet hirdet Trump

Elfogadta Donald Trump az amerikai határbiztonság finanszírozásáról szóló törvényt, de egyúttal úgy döntött, hogy rendkívüli állapotot hirdet ki a mexikói határtérségben. Ennek révén akar a törvényben foglaltnál több pénzt kapni a határ mentén az illegális bevándorlók távoltartása érdekében építendő falra.

Az igazságügyi tárca azonban azzal számol, hogy bírói végzéssel átmenetileg felfüggeszthető az elnök lépése.

Trump a Fehér Ház rózsakertjében pénteken jelentette be döntését, amelyet már előzetesen kilátásba helyezett Mitch McConnell, a szenátusban többségben levő republikánus frakció vezetője. Elmondta, hogy az elnök tájékoztatta őt arról: alá fogja ugyan írni a törvényt, hogy el lehessen kerülni a szövetségi kormányzat – költségvetési felhatalmazás hiánya miatti - újabb részleges leállását, ám országos szükségállapotot is ki akar hirdetni, mert nem tartja elégnek a törvényben előirányzott összeget.  

A szenátusban 83-16, a képviselőházban 300-128 arányban, vagyis jórészt kétpárti támogatással elfogadott törvény közel 1,4 milliárd dollárt ad határbiztonsági létesítményekre. Az elnök ezt - a drogdílerek elleni harc szempontjaira hivatkozva - ki akarja egészíteni 600 millióval a pénzügyminisztérium azon alapjából, amelyben a kábítószer-kereskedőktől elkobzott pénzt gyűjtik, 2 és fél milliárddal a Pentagon kábítószer-ellenes programkeretéből, valamint – és valójában csak ehhez van szükség a rendkívüli állapotra – 3 és fél milliárddal a védelmi tárca katonai építési költségkeretéből. Így összesen 8 milliárd dollárt fordíthatnának határvédelmi fal vagy kerítés felhúzására. 

Ha bírói úton ez utóbbi tétel mégsem válna hozzáférhetővé, akkor 4 és fél milliárdos lehetne a keret, ami már nem nagyságrendekkel alacsonyabb, mint a Fehér Ház által eredetileg kért 5,7 milliárd dollár.

Nem csupán az ellenzéki demokraták, hanem a republikánusok közül is sokan – élükön történetesen McConnell-lel - ellenezték a már korábban is lebegtetett rendkívüli állapot elrendelését, mondván, az kihívást intéz a kongresszus hagyományosan tiszteletben tartott jogköre, „az erszény fölötti hatalom” ellen, vagyis azzal szemben, hogy a törvényhozás joga eldönteni, mire költsék az adófizetők pénzét.

McConnell azonban most már támogatásáról biztosította Trump lépését. Demokrata párti vezető törvényhozók viszont az elnöki hatalommal való visszaélésről beszélnek, és a képviselőházban, ahol a demokraták vannak többségben, az igazságügyi bizottság révén meg kívánják kérdőjelezni Trump eljárásának a jogszerűségét, és kétpárti közös határozattal szeretnék megakadályozni a rendkívüli állapot érvénybe léptetését.

Trump a mexikói határon beszélget a határőrökkel

Az Európai Unióból való brit kilépés napjához közeledve egyre távolabbinak látszik annak az esélye, hogy a fejleményeket az EU-val való megállapodás terelje mederbe.