Kovács Jónás egyetemista közelebb került álmához, hogy hivatalos LEGO tervezővé váljon. Terve bekerült a legjobb 16 közé a dán cég LEGO AFOL Designer Program pályázatán.
A BrickLink és a LEGO közös programjában a kocka 60. évfordulóját szeretnék megünnepelni, a magyar tervező a játék saját történetét alkotta meg.
Kovács Jónás The LEGO® Story című munkája időrendben mutatja be LEGO gyártásának meghatározó korszakait, a 30-as évek asztalosműhelyét, a 40-es évek első generációs fröccsöntőgépét, a modern tervezőirodát, gyártósort. Ötlete már régen megszületett, most némi leporolást alapos, a cég történetéről szóló kutatómunka követte.
A LEGO több napos műhelymunkákat szokott szervezni a tervezőjelölteknek, ahol különféle feladatok elé állítják a jelentkezőket, majd a legtehetségesebbeket választják ki. Előfordul néha az is, hogy a cég a kiállításokon figyel fel egy-egy tehetségre. Most Kovács Jónásnak a legnagyobb kihívást az jelentette, hogy egy számára eddig ismeretlen programban kellett dolgoznia, másrészt kaptak egy jelenleg is forgalomban lévő alkatrészekről szóló listát, ezekkel kellett gazdálkodniuk. 2-3 hét alatt elkészült a műve, bár szerinte egy LEGO építmény sohasem lesz "kész". Legjobban annak örül, hogy tervét nagyobb módosítások nélkül gyártják.
A kockák töretlen népszerűségének titka abban rejlik szerinte, hogy kreativitással bármi megépíthető egy doboz kockából, nem csak azt, amit a képen lát az ember. A rajongók közössége folyamatosan növekszik, hiszen minden korosztály számára gyártanak termékeket. A világ számos részén működnek klubok. Kiemeli az építőkockák előnyeit a matematika oktatás területén is, mivel a gyerekek könnyedén és játékosan végzik el a matematikai alapműveleteket, geometriai feladatokat, a Mindstorms robotoknak köszönhetően pedig az informatikai oktatásban is nagy előrelépés történt.
A gyerekek még játékként tekintenek az építő elemekre, míg a felnőtteket rabul ejti a kockakészlet. Kovács Jónás emlékei alapján ő is négy évesen kapta meg az első LEGO System (a hagyományos, kisebb kockák) készletét, azóta a felnőtteknek szánt, dedikált, bontatlan relikviákat gyűjti, amelyeket egyenesen Dániából kapott egy korábbi versenyen elért helyezéséért. Programozó tanulmányai mellett most kikapcsolódásképpen készíti saját tervezésű műveit.
Info:
A döntős műből jelenleg több mint 600 készletet rendeltek elő a maximális 2500-ból, az előrendelési oldalon az érdeklődők még április 15-ig jelezhetik igényüket.
Névjegy:
Kovács Jónás 19 éves, Vajdaságban él. A Szegedi Tudományegyetem hallgatója programtervező informatikus szakirányon.