Szombathely után újabb megyei jogú városban látszik kibontakozni a koordinált ellenzéki jelöltállítás. Érden együtt mozdul a teljes ellenzék, az MSZP, a Jobbik, a Demokratikus Koalíció, az LMP valamint a Mindenki Magyarországa Mozgalom, és már a Momentum is részt vesz az egyeztetéseken. Érden ráadásul nemcsak közös polgármesterben gondolkodnak a 70 ezres város ellenzéki szervezetei, hanem a 12 körzet önkormányzati képviselőit is együtt találnák meg. Igaz, ehhez mindenkinek önmérsékletet kell tanúsítania, hiszen az 5-6 pártnak, illetve a hozzájuk csatlakozó három civil szervezetnek összesen 20 aspiránsa van a 12 helyre.
A polgármesteri kínálat ennél jóval egyértelműbb: a város élére információink szerint Csőzik László aspirálhat eséllyel. Ő egyébként a parlamenti megmérettetésen az MSZP és a Párbeszéd jelöltje volt, és a szavazók támogatásának 36 százalékát szerezte meg. A helyi vélekedések szerint Csőzik őszi esélyeit erősíti, hogy míg tavasszal a neutrális karakterű kereszténydemokrata Aradszki Andrással kellett birkóznia, addig most a meglehetősen megosztó, fideszes T. Mészáros András jelenlegi polgármesterrel mérkőzik. Itt érdemes felidézni: az országgyűlési voksoláson tavaly áprilisban a kormánypárt jelöltje 44 százalékot kapott, míg az ellenzék aspiránsai összesen a voksok 56 százalékát gyűjtötték be, csakhogy megosztottak voltak.
Persze létezik az ellenzék „tömbösítésének” egy másik modellje, amikor egy független jelölt mögé sorakoznak fel az összefogó pártok. Ezzel a szisztémával sikerült Pécsett legyőzni kormánypárt jelöltjét. Igaz, abban, hogy Mellár Tamás közgazdász egy alapvetően konzervatív kerületben nyerni tudott, komoly szerepe volt annak, hogy a Fidesz által irányított baranyai megyeszékhelyet az utóbbi nyolc évben kerülik a befektetők, a jövedelmek alatta maradnak az országos átlagnak, az aktív korúak 10 százaléka külföldön talált munkát, az önkormányzat pedig súlyosan eladósodott.
A jelek szerint Páva Zsolt, a várost tizedik éve irányító fideszes polgármester nem indul a következő választáson – pártja keresi a megfelelő utódot. Eközben Péterffy Attila független polgármester-jelölt mögé beállt a Momentum, az MSZP és a DK, illetve a remények szerint Jobbik sem indít rá senkit a pártmúlttal nem rendelkező gépészmérnökre. Ezt a várakozást erősítheti, hogy a Jobbik hajlandónak tűnik a tárgyalásokra. Gyimesi Gábor, a formáció városi elnöke azt mondta: a Jobbik célja a Fidesz leváltása, s ha ennek érdekében sikerül az ellenzéki pártokkal megegyezni egy közös programban, akkor a Jobbik nem lesz gátja az összefogásnak.
Mellár Tamás és néhány a saját szakmájában már bizonyító helybéli a múlt év nyarán létrehozta a Mindenki Pécsért Mozgalmat, a civil szervezet célja, hogy a várost megszabadítsa fideszes vezetésétől. Mellár azt szeretné, ha e mozgalomhoz csatlakoznának az ellenzéki pártok, s közösen állítanának a pécsiek számára vonzó, civil jelölteket az önkormányzati képviselői posztokra. A pártok többsége szimpatizál Mellár mozgalmával, ám érdemi egyeztetés a lehetséges közös jelöltekről eddig még nem volt.