Az MDF és a kormány kemény hangú bírálata jellemezte Orbán Viktor politikai helyzetelemző beszédét, melyet pénteken, a Fidesz Pécsett kezdődött negyedik kongresszusán mondott el. A Fiatal Demokraták Szövetségének parlamenti frakcióvezetője, az országos választmány tagja a kongresszus küldötteinek érzését tolmácsolva kijelentette, hogy bár a kormánykoalíció szabad választásokon nyerte el a jogot az ország irányítására, azt szeretnék, ha a koalíció uralmának mielőbb vége szakadna.
Orbán Viktor úgy ítélte meg: a kormánykoalíció az MDF-fel az élen kíméletlen offenzívát, nyílt háborút hirdetett a Fidesz ellen. Túlzónak nevezte a szocialista párt és a szabad demokraták félelmét a keresztény nemzeti kurzustól, bár elismerte, vannak a kormánypártok közt olyanok, melyeknek a liberális jogállam iránti elkötelezettsége erősen kétséges.
A stabil politikai demokráciához ugyanakkor modern szociáldemokrata és modern konzervatív pártokra is szükség lenne — hangsúlyozta a szónok. Az MDF-ről szólva kijelentette, hogy az egy olyan elkorhadt, régi világot képvisel, ami sohasem tér vissza Magyarországra.
Az ország kormányzását a Fidesz vezető politikusa felelőtlennek nevezte, mert a kormány — mely szerinte alkalmatlan az átmenet menedzselésére, az ország problémáinak megoldására — minden eszközzel megkísérli háttérbe szorítani a parlamentet, és erősíteni saját pozícióit. A gazdaságban elért eredményeket Orbán Viktor nem a kormányzati politikának tulajdonította, hanem a szabad gazdálkodás lehetőségeit leleményesen kihasználó állampolgárt tevékenység gyümölcseinek. A költségvetés területén azonban nem működhet a spontaneitás, így alapvető átalakítások híján e szférában komoly válság érlelődik.
A liberális gazdaságpolitikát ért bírálatokra válaszolva Orbán Viktor kifejtette hogy a Fidesz mindig is sokat foglalkozott azoknak a rétegeknek a problémáival, melyek rajtuk kívül álló okból képtelenek élni a piac kínálta tehetőségekkel. A párt regionális fejlesztési programokat dolgozott ki a munkanélküliség ellen, és stratégiai fontosságot tulajdonít az Oktatásnak is.
A Fidesz pénteken kezdődött negyedik kongresszusa a párt választott testületéinek, valamint parlamenti frakciójának beszámolóival és azok együttes vitájával fejezte be első munkanapját Pécsett. Az országos választmány beszámolójában megállapították, hogy a tizenhárom tagú testület kielégítően látta el legfőbb feladatát, hogy megfelelő keretet és hátteret biztosítson a megnövekedett szervezetnek.
A parlamenti Fidesz-frakció tevékenységét Szájer József képviselő az Országgyűlésben elhangzott módosító indítványokból, felszólalásokból kirajzolódó kép alapján elemezte. Megállapította, hogy a frakció munkáját leginkább az a törekvés jellemezte, hogy biztosítsa a parlament kormány feletti ellenőrzésének jogát, a Fidesz által hirdetett alkotmányos liberalizmus szellemében. A párt politikai döntésének megalapozását szolgálta a szakértőkkel való együttműködés, de a szakmai szempontokat mindig erőteljes politikai kritika egészítette ki.
Népszava 1992. február 8.