Elképesztő ország az Egyesült Államok. A fél világot pánikba ejti azzal, hogy Donald Trumpot választja meg elnöknek, aztán megmutatja, miként kell megfékezni a személyiségzavaros milliárdost. Ugyan nem pont erre szokták mondani, de ilyesmi tényleg csak Amerikában történhet meg. Tudhattak az alapító atyák egy s mást az emberről és a társadalomról, mert a 231 éve létrehozott alkotmányos rendszer nem csak hogy működik, de még Trumpot is elviseli. Nagy szó ez, mert az elnök, becsületére legyen mondva, megpróbálta betartani választási ígéretét, és szétverni az előző nemzedékek által kialakított kormányzati kereteket. Úgy tűnik, ebben kudarcot vallott, amit fogcsikorgatva el is ismer. Már csak azt szeretné megúszni, hogy dicstelenül leváltsák.
Az Unió állapotáról mondott kedd esti beszéde ennek megfelelően többet árult el saját állapotáról, mint az országéról. A legemlékezetesebb alighanem a 2016-os választási kampányba történt orosz beavatkozás vizsgálatáról szóló passzus lesz. Trump szerint a Robert Mueller ex-FBI igazgató irányításával folyó eljárás "nevetséges", pártérdeket szolgál, és voltaképpen ez az egyetlen dolog, ami akadályozza a nagy összeborulást. Ahogyan ő mondta: "ha (azt akarják, hogy) béke és törvényalkotás legyen, akkor nem lehet háború és vizsgálat". Mögötte fagyos arccal ült a Képviselőház ellenzéki elnöke, Nancy Pelosi, aki alighanem újabb és újabb vizsgálatokat, meghallgatásokat fog kezdeményezni. Egyrészt azért, hogy bénítsa és sarokba szorítva tartsa Trumpot, másrészt azért, hogy a 2020-as elnökválasztás előtt minél kedvezőbb helyzetbe hozza a Demokrata Párt leendő elnökjelöltjét.
A bekezdésenként tapsoló és felugráló oldalon, a republikánusoknál szinte csupa fehér férfi foglalt helyet, a tenyerüket jóval ritkábban és halkabban összeverő demokrata párti honatyák között ezzel szemben sok volt a honanya, a fekete és az újabban "barnaként" emlegetett latin-amerikai származású. Meg persze két indián felmenőkkel büszkélkedő hölgy, akik közül az egyik ráadásul nyíltan leszbikus - csak hogy értsük, milyen irányban változik a társadalom értékrendszere.
Egy másik megjegyzendő trumpizmus: "Szabadnak születtünk és szabadok maradunk. Ma este megújítjuk eltökéltségünket, hogy Amerika sosem lesz szocialista ország." A kamera ekkor a magát demokratikus szocialistaként meghatározó Bernie Sandersre svenkelt, akinek a szeme sem rebbent, megszokta már a harcias frázisokat. A 77 esztendős szenátor helyett a nézeteit osztó, ám mindössze 29 éves Alexandra Ocasio-Cortez képviselő riposztozott: "Azt hiszem, (Trump) megrémült."
Van is mitől. A Demokrata Pártban már négy szenátornő jelentette be indulását az elnökjelöltségért, vasárnap jön az ötödik. Ők nemcsak nők, de valamennyien a párt balszárnyához tartoznak, mondhatni sandersisták. Az elnöknek a szocializmust bíráló szavai nyomán a jobboldal felpattant és dörgőn tapsolt, a baloldal ellenben egységesen ülve maradt. Felnőtt egy nemzedék, amelyik már nem a Szovjetuniótól félti Amerikát. És nem is a migránsoktól.