Budapest;drágulás;ingatlanárak;

illusztráció

- Lakásárakban már felzárkóztunk a régióhoz

Bár az utóbbi években egész Közép-Kelet-Európában felpörgött a lakáspiac, a hazai ingatlanáremelkedésnél csak Csehországban volt jelentősebb a drágulás.

Az Eurostat adatai alapján Magyarországon a múlt év harmadik negyedévében Csehországban 32, Magyarországon 31, Szlovákiában 21, Romániában pedig 19 százalékkal voltak magasabbak a lakásárak, mint 2015-ben.

Magyarországon Budapesten volt a legjelentősebb a drágulás: az átlagos négyzetméterár a fővárosban a tavalyi harmadik negyedévben már 540 ezer forintra rúgott. A régió többi országában is rendre a fővárosban szabadultak el leginkább a lakásárak. Az ingatlan.com ezért legfrissebb elemzésében azt vizsgálta meg a 2018-as  lakásáradatok és kereseti statisztikák alapján, hogy hány évig kell dolgozni egy 50 négyzetméteres lakásért Budapesten, Bukarestben, Prágában, Pozsonyban és Varsóban.

Az eredmények alapján a régió fővárosai fej-fej mellett haladnak, de Budapesten egy picit még mindig könnyebb lakáshoz jutni, mint például Prágában vagy Pozsonyban. A cseh és a szlovák fővárosban ugyanis 8 évnyi (átlag)fizetésre van szükség egy 50 négyzetméteres lakás megvásárlásához. Budapesten, Varsóban és Bukarestben erre elég 7,5 évre jutó nettó átlagbér is.

Balogh László, az ingatlanhirdetési portál vezető gazdasági szakértője úgy látja: bár a lakáspiaci kereslet továbbra is erős a magyar fővárosban, az ingatlanárak növekedése lassulhat a jövőben, mert a budapesti jövedelemarányos lakásár-színvonal már beérte a régiós fővárosokét. A jelenleginél lényegesen magasabb árszint hosszútávon ezért szerinte csak akkor lenne elképzelhető, ha a budapesti jövedelmek is ugrásszerűen növekednének.  

A gazdaság növekedése lassul, a kormány erre hivatkozva gazdaságvédelmi programmal áll elő - és megeshet, hogy féligazságok gyűjteményét teszi le az asztalra.