Venezuela;

Federica Mogherini (jobboldalt) uniós főképviselő közvetítő csoportot szervez Venezuela ügyében

- Maduro mellett állt ki az Öt Csillag Mozgalom

Csütörtökön kezdi meg tárgyalásait az Európai Unió küldöttsége a venezuelai válságról. Sok gondot okozhat még az Öt Csillag Mozgalom.

Bár az olasz populista koalíció mindig gondoskodik arról, hogy hallassa a hangját, Olaszországban ezen a héten háttérbe szorul a politika, szombatig tart a San Remó-i dalfesztivál, s ilyenkor még a focinál is több szó esik az énekesek teljesítményétől. Ugyanakkor a fesztivál sem maradt mentes a politikától, a keddi első napon is szó esett arról, hogy a műsorvezető, az énekes Claudio Baglioni, aki valósággal legenda hazájában, néhány héttel a fesztivál előtt bírálta a kormány menekültpolitikáját, mondván: azzal nem oldanak meg semmit, ha néhány menekültet, akik ott tengődnek az ország partjainál, nem engednek be az országba. Ki is vívta Matteo Salvini, a Liga elnökének haragját, később azonban elsimították a kettejük közötti konfliktust.

Ám még nagyobb galibát okozott a Liga koalíciós partnere, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) azzal, hogy megakadályozta a közös uniós állásfoglalást a venezuelai válság kapcsán - nem támogatta, hogy az EU egységesen Juan Guaidót támogassa elnökként. Pedig Sergio Mattarella elnök is közbelépett, s arra szólította fel a kabinetet, támogassák az ellenzéki venezuelai politikust.

A latin-amerikai országban viszonylag jelentős olasz kisebbség él: a hivatalos adatok szerint 122 ezren lehetnek, de a valós szám ennél magasabb. Európából azonban a spanyol és a portugál kolónia a legnépesebb. Elsősorban a második világháborút követő két évtizedben vándoroltak ide az olaszok, a nagy kalandra vállalkozók száma 1949 és 1960 között elérte a 220 ezret – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Kivált Venezuela akkori diktátora, az 1952 és 1958 között hatalmon volt Marcos Pérez Jiménez támogatta, hogy minél több európai érkezzen az országba, és segítse az állam modernizációját.

Az M5S ugyan azzal érvel, hogy a jelentős olasz kisebbség miatt aggódik, s ezért nem kívánja nyíltan támogatni Guaidót, valójában azonban egészen másról van szó. Az M5S nem is titkolja a latin-amerikai baloldali populista kormányok iránti csodálatát. Még 2017 márciusában az Öt Csillag Mozgalom köldöttséget menesztett Venezuelába, s a párt jelenlévő tagjai a Caracasszal szemben bevezetett büntetőintézkedések feloldását követelték. Luigi Di Maio, az M5S jelenlegi vezetője két hónappal később azt mondta, a „Bolívari Szövetség Amerikáért” nevű csoportnak a líbiai válságban kellene közvetítenie. Ezt a gazdasági és politikai szervezetet még a jelenlegi venezuelai elnök elődje, Hugo Chávez, valamint Fidel Castro egykori kubai vezető alapította. Ma már egyikük sincs az élők sorában. Az M5S a későbbiekben is szolidaritását fejezte ki a dél-amerikai országgal.

Bár Federica Mogherini, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai – történetesen szintén olasz nemzetiségű – főképviselője igyekezett kisebbíteni a jelentőségét annak, hogy az EU nem tudott közös nevezőre jutni a venezuelai válság megítélését illetően, az uniós diplomaták között komoly visszatetszést keltett mindez. Az Unió azonban megpróbál aktívan fellépni a jelenlegi helyzetben is. Közvetítői csoportot hozott létre Bolíviával, Costa Ricával, Ecuadorral és Uruguay-jal együtt, amely első ízben ül most össze Montevideóban. A cél az, hogy kilencven napon belül megoldást találjanak a válságra. Nicolás Maduro jelezte, Ferenc pápától is segítséget kért, s a katolikus egyházfőtől vár közvetítést. Utóbbi nem is zárkózna el, ez azonban nem csak tőle függ.

Maduróhoz hű a hadseregEgyelőre nincs nyoma, hogy a hadsereg át akarna állni a magát két hete elnökké kinevezett Juan Guaidó oldalára. Ellenzéki közlések szerint venezuelai katonák lezárták a kolumbiai határt. Az átkelőt – itt halad a Tienditas-híd - kamionnal és egy hatalmas konténerrel torlaszolták el. A lépésre azért kerülhetett sor, mert segélyszállítmányt akartak az országba vinni, a műveletet Guaidó irányította volna. Nicolás Maduro elnök mereven elzárkózik ettől. Szerinte ezzel csak az Egyesült Államok szárazföldi beavatkozását akarják előkészíteni. Venezuelában nagyon kevés az élelmiszer és a gyógyszer.
Bevezetik az alapjövedelmetA tervek szerint áprilisban indul meg Olaszországban a kormányon lévő Öt Csillag Mozgalom (M5S) választási ígéretének számító alapjövedelem kifizetése. Számítások szerint mintegy hárommillió olasz fogja kérelmezni a másfél évig járó szociális támogatást, amely egy külön kormányportálon lesz igényelhető. Az alapjövedelmet azok kérvényezhetik, akiknek éves bruttó bevétele nem haladja meg a 9360 eurót, a saját tulajdonban levő esetleges lakásukon kívül nincs 30 ezer euró feletti ingatlan vagyonuk, és bankszámlájukon nincs több hatezer eurónál. Az alapjövedelem átlagosan valamivel több mint évi ötezer euróval segíti majd az ebben részesülőket.

Ahogy közeledik március 29-ike, a Brexit időpontja, úgy szaporodnak a kérdőjelek a Csatorna két partján.