Budapest;turisztika;

Budapest - Illusztráció

- Európa kedvenc turista-célpontjának választották Budapestet

A nyertes egy éven keresztül használhatja a „legjobb európai úti cél” címet és logót.

Az év turisztikai célpontjának választották Budapest a European Best Destinations szavazáson, írja közleményében a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ (BFTK). A magyar főváros – megelőzve Athént, Bragát, Berlint, Bécset, Brüsszelt, Dinant, Londont, Genfet, Párizst, Pozsonyt, Metzet, Sainte-Maximet, Cavtatot, Monte Isolát, Firenzét, Kotort, Malagát, Rigát, Poznant – 62 128 szavazattal került az élre. Összesen nagyjából félmillióan szavaztak. Az EBD arra hívja fel a figyelmet:

korábban egyik díjnyertes európai úti cél sem részesült ilyen nemzetközi támogatásban.

A Budapestre voksolók szavazatainak 77%-a Magyarországon kívüli országból származik, főként az Egyesült Királyságból, USA-ból, Németországból, Franciaországból, Ausztriából és Olaszországból.

A European Best Destinations – amelynek célja az európai turizmus és kultúra népszerűsítése – már 10 éve dolgozik turisták tízmillióinak útbaigazításán, szorosan együttműködve a kontinens turisztikai hivatalaival és az Európai Bizottság által létrehozott EDEN hálózattal. A nyertes egy éven keresztül használhatja a „legjobb európai úti cél” címet és logót.

A "legjobb európai úti cél"

A Budapestre lelkesen szavazó turisták vélhetően nem tudják, de egyébként 2019. július elsejétől a magyarországi szállásadónak rögzítenie kell a megszálló vendég nevét, születési adatait, nemét, anyja nevét, személyazonosításra alkalmas okmányának számát (külföldieknél útlevél), valamint a várható tartózkodás idejét, mely személyes adatok végül a kormány egy cégénél fognak kikötni. Vagyis a kormány adatbázist épít arról, hogy ki, mikor és kivel nyaral az országban.

Azt már nagyobb eséllyel tudják, hogy a turisztikai ipar fejlődése komoly szerepet játszik a Budapesten az utóbbi években kialakult lakhatási válságban. A probléma ugyanis Európa összes nagyobb városában jelen van: az elérhető árú lakásokat befektetők vásárolják fel, akik többek közt szálláshelyekké alakítják őket, a lakók pedig szép lassan kiszorulnak városaikból. Budapesten csak néhány önkormányzat foglalkozik valamennyit a problémával, kerületi szinten.

Nem Varga István, a fideszes médiumokból álló sajtómonstrum exelnöke, az első a történelemben, aki belebukik abba, hogy elmondta őszinte véleményét. Az esete talán mégis mindennél többet elmond a rendszerről.