Bioritmus;nyugdíj;betegség;Eurostat;időskor;

Illusztráció

- Utolsó évtizedeit végigbetegeskedi az átlagmagyar

A legtöbb ember egészsége már a nyugdíjkorhatár elérése előtt megrendül, a "baj nélkül" töltött évek száma az EU-átlag alatt van, derül ki az Eurostat felméréséből.

várható élettartam szempontjából sem állunk jól, de az egészséges életéveket tekintve is az uniós átlag alatt "teljesít" Magyarország. Az Európai Unióban ugyanis a nők átlagosan 64,2, míg a férfiak 63,5 éves korukig élnek egészségesen - derült ki a az Eurostat napokban közölt adataiból. Ez azt jelenti, hogy a nők 81, a férfiak pedig életük 77 százalékát töltik egészségben.

Az egészséges életévek listáját a svédek vezetik  a nőknél 73,3, illetve a férfiaknál 73 évvel. A rangsor elején Málta, Írország és Ciprus áll, 70 fölötti eredménnyel. Lettországban legrosszabb a helyzet, 54,9, illetve 52,3 évvel, de meglepő módon Finnország és Ausztria is a lista alján szerepel - írta az Index. A nagyobb különbségeket az is okozhatja, hogy nem mindenhol azonosan értelmezik a mindennapi életet korlátozó tényezőket.

A magyar nők 60,2, míg a férfiaknak 59,9 egészséges évre van kilátásuk, azaz már a nyugdíjkorhatár megbetegszünk.

A WHO statisztikái szerint 2015-ben a magyar nők átlagos születéskor várható élettartama 79,5 év, a férfiaké 72,3 év volt. Ez azt jelenti, hogy bár a nők várhatóan tovább élnek, mint a férfiak, de betegen töltik az utolsó éveiket. 

A idősebb nemzedékekhez képest gyorsabb ütemben nő az elhízással összefüggő daganatos betegségek száma az amerikai fiatal felnőttek körében - mutatta ki az Amerikai Ráktársaság egy nagyléptékű tanulmánya.