;

Egyesült Államok;Pentagon;csapatkivonás;Iszlám Állam;

Amerikai őrjárat Szíriában - Illusztráció

- Fél év alatt feléledhet az Iszlám Állam az amerikai csapatok kivonása után

Trump téved: a Pentagon szerint a terroristák még mindig erősek, és az ellenük harcoló kurdokkal bármikor leszámolhatnak a török csapatok.

Az Iszlám Állam terroristái Szíriában 6-12 hónapon belül újra erőre kaphatnak - írta hétfőn közzétett jelentésében az amerikai védelmi minisztérium főfelügyelői hivatala. Az elemzés szerint az Iszlám Állam Szíriában lévő terroristái változatlanul jelentős támogatást kapnak külföldről, és továbbra is nagy számú külföldi terroristát vonzanak mind Szíriába, mind Irakba. A jelentés megállapítja:

a terrorszervezet Irakban gyorsabban újítja meg képességeit és kulcsfontosságú szerepét, mint Szíriában, ugyanakkor Szíria keleti vidékein az Iszlám Államnak változatlanul mintegy kétezer terroristája harcol.

A helyi hatóságok nemcsak Irakban, hanem Szíriában is nagy mértékben az amerikaiak vezette nemzetközi koalícióra támaszkodnak - fogalmaz a Pentagon dokumentuma. A védelmi tárca elemzése "kitartó harcosokként" dicséri a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű, kurdok vezette - és többségében kurdok alkotta - és az Egyesült Államokkal szövetséges katonai koalíció tagjait. De felhívja a figyelmet egy esetleges "török invázióra" is, mivel az SDF-ben részt vevő, Népvédelmi Egységek nevű kurd milícia (YPG) harcosait az Erdogan vezette rezsim a törökországi kurd szeparatisták szövetségesének tartja.

Az Iszlám Állam teljes legyőzéséhez a Pentagon szerint úrrá kell lenni a terrorszervezet vidéki beágyazottságán, meg kell semmisíteni a terroristák alagútjait és búvóhelyeit, meg kell erősíteni a szíriai-iraki határt és meg kell oldani a szunniták lakta vidékek biztonságát. A Pentagon azt követően tette közzé helyzetelemzését, hogy

Donald Trump elnök decemberben bejelentette: Amerika győzött, ezért ő fokozatosan csökkenti, majd kivonja a Szíriában és Afganisztánban lévő csapatokat.

Döntését a Republikánus Pártban is bírálattal illetik, és részben ennek következtében nyújtotta be lemondását James Mattis védelmi miniszter. Szíriában mintegy kétezer amerikai katona tartózkodik.

Folytatódik a diplomáciai ámokfutás: addig nem hajlandó jóváhagyását adni a kormány, amíg egy teljesen másik ügyben nem lép az unió. A háttérben egy orosz atomerőmű sejlik fel.