internet;könyv;

- Olvasmányos útmutató az internethez

A világháló történetét, elméleti alapjait és gyakorlati alkalmazását mutatja be frissen megjelent művében Szűts Zoltán médiakutató.

Az internet előnyei felmérhetetlenek, egyetlen pillanat alatt juthatunk jelentős tudás birtokába a minket érdeklő témákról. A világháló korábban elképzelhetetlen módon alakította át a kommunikációt. Ugyanakkor akadnak árnyoldalai is, az internet sebezhetősége miatt hackerek választásokba avatkozhatnak be, méghozzá nem is csekély mértékben, s álhíreikkel a közgondolkodást is befolyásolhatják.

Az internetet ugyanis rossz célokra is fel lehet használni, a politikai nyomásgyakorlás mellett technológiákat lehet elorozni, lemásolni. S ez még alighanem csak a kezdet. Az óriási le- és feltöltést biztosító 5g technológia olyan lehetőségeket teremt, amelynek előnyeit és hátrányait egyelőre fel sem tudjuk mérni. Az Egyesült Államok és Kína viszonya épp amiatt jutott fagypontra, mert mindkét ország vezető szerepet szán magának e technológiában, amely páratlan szoftveres újításokat biztosít, s nem véletlenül hozzák összefüggésbe a „negyedik ipari forradalommal”.

 

Ez persze félig-meddig a jövő zenéje. Ugyanakkor valóban félelmetes az a fejlődés, amit az internet világa az eltelt évtizedekben felmutatott, s amiként mindennapi szokásainkat átalakította. A közösségi oldalak nemcsak kapcsolattartásra alkalmasak, hanem – például az arab tavasz idején – tüntetések szervezésére használták fel. A következményeket ismerjük, diktátorok buktak meg, más kérdés persze, hogy utána jó irányba indult-e el az adott állam.

Az internetes vásárlás már mindennapjaink részévé vált, az Amazonról, az eBayról és más oldalakról pillanatok alatt beszerezhetjük, amire vágyunk. A zenehallgatás szintén forradalmi változásokon ment keresztül, a kibervilág e tekintetben is teljesen új lehetőségeket biztosított számunkra. Ugyanakkor előfordul, hogy egy-egy a Youtube-on korábban hallgatott számot már nem érjük el, szerzői okok miatt. Időnként nem könnyű meghatározni, mi számít lopásnak, s mi nem. A szerzői jog máig vitatott téma, amit az is jelez, hogy az Európai Parlament sem jut könnyen dűlőre a szabályozást illetően.

 

Az internet számos kérdést vet, annyira szerteágazó, hogy szinte lehetetlen minden egyes aspektusát megvilágítani. Erre a hatalmas feladatra vállalkozott Szűts Zoltán médiakutató, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem műszaki pedagógia tanszékének docense, Online – Az internetes kommunikáció és média története, elmélete és jelenségei című munkájában. Rendkívül átfogó művében a számítógépes világ elméleti és gyakorlati kérdéseit is taglalja. Az alapoktól – mikroprocesszorok, számítógépek története – halad egyre feljebb, górcső alá véve az internet elméleti alapjait, később rengeteg egyéb kérdést vizsgálva eljut a közösségi oldalak, a blogok világáig, és más, ma már számunkra teljesen természetes honlapig.

A mai, az internet nélkül elképzelhetetlen világunkban nem hiányozhat ez a mű könyvespolcunkról. Bár a téma első látásra száraznak tűnhet, a szerző mégis rendkívül színesen, olvasmányosan, példák sorával mutatja be a számítógép még ma is oly rejtelmes világát.

Női alkotók, női történetek: átadták a magyar filmkritikusok díjait.