Pénteken a Népszava számolt be arról, hogy sem a Fideszből, sem a kormány részéről senki nem akar találkozni azzal a holland parlamenti delegációval, amelyik a demokrácia állapotát vizsgálná Magyarországon. Ráadásul – ellentétben a Magyar Idők állításaival – a küldöttség nem a Sargentini-jelentést jön „ellenőrizni”. Mint holland parlamenti forrásból megtudtuk, a delegáció vizsgálódásának fő témája nem is a jelentés, hanem a magyar demokrácia általános állapota. Azt is megírtuk: felmerült, hogy ilyen körülmények között az egész magyarországi utat törölhetik.
A hvg.hu cikkéből pedig most kiderül, hogy a holland parlament delegációja végül valóban törölte magyarországi látogatását.
A portálnak Anne Mulder holland képviselő elmondta: a hágai parlamentben régóta téma az Európai Unió alapszerződésének hetes cikkelye alapján Magyarországgal és Lengyelországgal szemben megindított eljárás. Ezért döntöttek úgy, hogy párbeszédet kezdeményeznek a témában, amihez képviselőket, szakértőket, civil szervezeteket és az adott kormányok képviselőit is meghallgatják. Ezután a holland parlament európai ügyek bizottságában vitatják meg a kérdést, hogy pontos képet kapjanak a magyar és a lengyel helyzetről.
A terv az volt, hogy a delegáció február közepén Varsóba és Budapestre utazik, hogy személyesen tájékozódjon a kérdésről, részben a kormány tagjaival. Csakhogy hiába léptek velük kapcsolatba, Magyarországon sem a Fidesz, sem pedig a kormány részéről nem akarták őket fogadni, ezért törölték az utat.
A portál információi szerint az egyik partner a magyar parlament Európai Ügyek Bizottsága lett volna, ennek a találkozónak már az időpontja is megvolt, de magyar részről váratlanul lemondták.
A delegáció mindenesetre Lengyelországban nem ütközött falakba, oda február 24-én utaznak, hogy az ott összegyűjtött információkat is fel tudják használni a parlamenti vitában.