;

Izrael;Benjamin Netanjahu;Likud;Beni Ganc;

- Emberére akadt az izraeli kormányfő - terroristák temetésével kampányol a kihívó

A korábbi vezérkari főnök Beni Ganc népszerűsége meredeken íven felfelé, akár még a korrupciós botrányai miatt megremegő Benjamin Netanjahut is letaszíthatja a hatalomból.

Drón fekete fehér felvételét látjuk a szétbombázott Gáza romjai felett a 2014-es Erős Szikla hadművelet végén. „A Hamász csapás után csapást szenved el. 6231 elpusztított célpont. 1364 meggyilkolt terrorista. 3,5 év csönd” - tűnik fel a képernyőn. A következő videón egy autó halad az úton. „Ahmed Dzsabari ősterrorista, aki felelős Gilad Shalit izraeli katona elrablásáért, biztonságban érzi magát. Az Izraeli Védelmi Erők vezérkari főnöke, Beni Ganc másképp gondolja” - feliratozzák a felvételt, majd a jármű tűzgolyóvá változik. A harmadik rövidfilmen egy számláló pörög egyre feljebb, majd 1364-nél áll meg, miközben a háttérben palesztin terroristák temetéseiről fut vágókép. Azért nem minden a háború: „Nem szégyen küzdeni a békéért” - sugallja a negyedik videó, majd a Nobel-békedíjas Jichák Rabin volt izraeli miniszter tűnik fel. A rövid, tömör filmek alatt végig kemény, militáns zene szól. „Csak az erősek győznek. Ganc. Izrael mindenek előtt” - csattan, mint a puskagolyó mindegyik végén a kheki színbe öltöztetett logó.

A magyar Holokauszt-túlélő anyától származó Beni Ganc egykori vezérkari főnök kampányvideói éppen olyanok, mint akit népszerűsítenek. Kemények, lényegre törőek, katonásak. Üzenetük, hogy a több háborút, köztük a legutóbbi 2014-es gázait, megvívott tábornok kezében biztonságban van az ország. És egyelőre úgy tűnik, hogy az üzenet célba ér. A frissen politikusi babérokra törő Ganc népszerűsége keddi beszédét követően meredeken ívelt fölfelé, már elérte Benjamin Netanjahu jelenlegi kormányfőét, ez a bravúr pedig régóta nem sikerült senkinek. Sőt, a felmérések szerint pártja, a nemrégiben életre hívott Izrael Ereje sem áll rosszul: ha most tartanák a választásokat, 19 mandátummal biztos másodikok lennének a 29-et bezsebelő jobboldali Likud mögött. A választásokat Izraelben azonban nem most, hanem április 9-én tartják, és addig sok minden megváltozhat. Akár Ganc javára is, Aviháj Mandelbit főügyész ugyanis minap hivatalosan is bejelentette, hogy még a voksolás előtt dönt arról, vádat emel-e a Netanjahuval kapcsolatos korrupciós ügyekben. Amennyiben igen, az az előrejelzések alapján akár öt, vagy még több mandátumába is kerülhet a Likudnak. Hogy végül ki alakíthat kormányt, az rengeteg mindentől függ, például, hogy ki ugorja meg a 3,25 százalékosra emelt bejutási küszöböt, több alakulat is ugyanis a kiesés szélén táncol. A mostani felmérések szerint a centrista Van Jövő is 12, a Munkapárt pedig rekord alacsony 7-8 mandátumra gyengülne.

„Izraelben nem létezik a régi értelemben vett baloldal, mióta a Munkapárt irányítását átvette egy egykori jobboldali, Kulánu-politikus, Ávi Gábáj. Az elszegényedő rétegek szociális kérdéseit, a nemzetközi békét sokkal inkább a centristák képviselik, köztük Beni Ganc. A baloldalból a Munkapárt romjai és a radikális Merec maradt. Utóbbinak azonban olyan politikai programpontjai vannak, mint a béke a palesztinokkal, akár súlyos kompromisszumok árán is, vagy a marihuána legalizálása, amikkel nehéz tömegeket megnyerni” - értékelte lapunknak az izraeli baloldal csúfos szereplését Csepregi Zsolt, az Antall József Tudásközpont kutatója.

Hogy akkor mégis milyen ügyek foglalkoztatják a társadalmat, mi dönthet áprilisban? „Az egyik legfontosabb kérdés most az úgynevezett nemzetállam törvény. A vita arról szól, hogy Izraelben nincs alkotmány, csak alaptörvények vannak. Az egyik ilyen szerint minden állampolgár egyenlő. Benjamin Netanjahu viszont keresztülvitt a törvényhozáson egy másikat, amely kimondja, hogy Izrael a zsidók nemzetállama. Ezt viszont zokon vették a kisebbségek, köztük a hadsereg egyik leglojálisabb részét alkotó és politikailag is nagyon fontos drúz kisebbség. A másik fontos ügy a gazdaság, az országban ugyanis van egy nagyon komoly elszegényedő középosztály, aminek egyik látványos tünete, hogy olyan drágák az ingatlanok, hogy a bérből és fizetésből élőknek szinte lehetetlen lakást venni. A harmadik a külső fenyegetések, így Irán, Szíria, a Hezbollah és ide sorolnám a gázai Hamászt is. Végül persze a palesztin-kérdés, és a ciszjordániai telepeken élő zsidók sorsa” - sorolta a szakember.

Feltűnő, hogy a biztonsági kérdések csak a lista alján kaptak helyet. Ennek oka, hogy a szakértő szerint Izraelben soha nem volt még ilyen jó a biztonsági helyzet. „Nincs olyan állam a térségben, amely ellenséges és egyben komoly katonai kihívást jelentene, beleértve Iránt is. A Hamász ugyan megkeseríti az izraeliek életét, de az ország létezésére semmiféle valós fenyegetést nem jelenten. Amíg a Palesztin Hatóságban Mahmúd Abbász elnök van hatalmon – ami hajlott kora miatt bármikor véget érhet – addig palesztin színtéren sem várható elmozdulás” - magyarázta.

Úgy tűnik a jelenlegi kormány legfőbb kihívója mégis egy katonaember, ám egyetlen kampánytéma aligha lenne elég a győzelemhez. „Beni Ganc minden választói rétegnek próbál kedvezni. Kemény fenyegetéseket intéz például Izrael külső ellenségeihez. Egyetért azzal is, hogy Izrael a zsidóság nemzetállama, de a drúzoknak és a többi kisebbségnek gesztust téve ő azt is hozzátenné ugyanehhez az alaptörvényhez is, hogy az ország minden állampolgára egyenlő. Beszélt arról is, hogy meg kell fékezni az elszabadult ingatlanárakat, ami baloldali üzenet. Nem zárkózik el a békétől, viszont kitart amellett, hogy Jeruzsálem az ország oszthatatlan fővárosa, ami meg jobboldali vélemény, és csapata is inkább jobboldali” - helyezte el a volt vezérkari főnököt a politikai palettán. „Valóban aggódhat Netanjahu, hiszen Beni Ganc személyében olyan kihívóra talált, akire a választók biztonsági szempontból is nyugodtan rábízzák az országot. Mellette szól az is, hogy nem erodálta magát a korábbi politikai harcokban. Minden esélye megvan, hogy megszorongassa a Likud jelöltjét, vagy akár győzelmet arasson”- latolgatott Csepregi Zsolt.  

Orbán Viktor szívesen látott vendég JeruzsálembenMiután két évvel ezelőtt Benjamin Netanjahu Budapestre látogatott, viszonozva a meghívást február 18-án Jeruzsálemben is Visegrádi Négyek - Izrael csúcstalálkozót tartanak. Annak ellenére, hogy a magyar kormány a Sorsok Háza koncepciója, Horthy Miklós és Magyarország II. világháborúban játszott szerepének értelmezése, az antiszemita húrokat pengető Soros György plakátok miatt Izraelben sem mindekinek szimpatikus, Benjamin Netanjahu miniszterelnök Orbán Viktor szoros szövetségese. Szimbolikus találkozó Jeruzsálemben „Szimbolikusan és politikailag nagyon jelentős a közelgő jeruzsálemi Izrael – Visegrádi Négyek találkozó. Gazdaságilag és biztonságpolitikailag nem annyira, mert ezeken a területeken már most is kiváló az együttműködés. Magyar szempontból azért, mert a V4-ek most először tanácskoznak Európán kívül, ráadásul a világ egyik diplomáciai gócpontjában. Izrael számára pedig azért, mert a látogatás azt jelzi, hogy az ország egy jelentős világpolitikai szereplő. Netanjahunak a kampány szempontjából sem jön rosszul a vizit, hiszen egyik üzenete, hogy vezetése alatt Izrael nemzetközi presztízse soha nem látott magasságokba emelkedett. Elvégre „túlélte” Barack Obamát, remek a kapcsolata Donald Trumppal, most már Brazíliával, Közép-Európával is. Mi több, Ománban is fogadták, miniszterei járnak az Öböl-menti arab országokba, a háttérben Szaúd-Arábiával is rendszeresek az egyeztetések” - mondta el lapunknak Csepregi Zsolt.

Bugár Béla elnöki esélyei romlottak, Orbán Viktor viszont újabb szövetségest kaphat.