Akármi történik, nem adjuk fel az ellenállást, a küzdelmet – jelentette ki Sneider Tamás, a Jobbik elnöke. Pedig pár perccel korábban még pártja megszűnését is meglebegtette az újabb – jogtalannak tartott tartott – számvevőszéki büntetés miatt.
Előzőleg Jakab Péter jobbikos szóvivő az Állami Számvevőszék (ÁSZ) bejáratánál tartott tájékoztatón közölte: Orbán Viktor akaratának megfelelően a „pártállami számvevőszék” újabb rohamra indult a jogállamiság és a demokrácia maradéka ellen. Az Orbán-rendszer ugyanis „mindenkit ki akar végezni”, aki nem hajt fejet a rezsim előtt.
Sneider Tamás arról beszélt, hogy az ÁSZ-tól kapott újabb súlyos – összesen több mint 272 millió forintos – büntetés miatt most már közel 1 milliárd forintot kellene kifizetnie pártjának, ami „szinte a lehetetlenség kategóriája”. A pártelnök ezért rendkívüli kongresszust hív össze. Két fontos napirendi pont lesz: az egyik a Jobbik parlamenti frakciója és a párt megszűnésének lehetősége, a másik az ellenállás folytatása. A kongresszus időpontjáról a Jobbik elnöksége hétfőn dönt.
A számvevőszék szerint a Jobbik mintegy 136 millió forintos tiltott támogatást használt fel a kampányban. A párt ugyanekkora összegű állami támogatástól is elesik, így jön ki a 272 millió. (A közel 1 milliárd forint pedig úgy, hogy a parlamenti választás előtt, amikor az ÁSZ szintén lecsapott a Jobbikra, a duplázódó büntetés összege 662 millió forintot tett ki.)
A Jobbik szerint a számvevőszék – 52 millió forintos maradványösszeg mellett – azt a 84 milliót is tiltott támogatásnak tekinti, amivel a párt a Magyar Postának és a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV) tartozik. A Jobbik értelmezésében az ÁSZ ezzel azt állítja, hogy egy állami cég és az adóhatóság is tiltott támogatást nyújtott az ellenzéki pártnak.
Az egyik – lapunknak név nélkül nyilatkozó – jobbikos politikus szerint a párt tényleg nagyon súlyos anyagi helyzetben van. Ha a Jobbik nem tudja kifizetni a horribilis büntetést, akkor elméletileg a párt tisztségviselői a saját vagyonukkal felelnek. Paradox módon ez például arra a Volner Jánosra is érvényes, aki már átigazolt a Mi Hazánkba, de a kampány időszakában még a Jobbik frakcióvezetője és alelnöke volt – jegyezte meg a politikus.
A Jobbikban még nem gondolták végig, milyen gazdasági és egyéb következménnyel járna, ha a párt kinyilvánítaná a jogutód nélküli megszűnését. Horváth Bálint, az ÁSZ kommunikációs vezetője lapunknak elmondta, hogy ez a kérdés nem tartozik a számvevőszék illetékességébe.
A már szokásosnak nevezhető forgatókönyv szerint az ÁSZ közleményt adott, amelyben visszautasította a Jobbik „alaptalan vádaskodásait”, és azt hangsúlyozta, hogy a számvevőszék pártatlanul végzi tevékenységét.