labdarúgás;fiatalok;magyar labdarúgó-válogatott;

- Elhúzódó generációváltás - lassan fiatalodik a magyar foci

Alig néhány 23 éven aluli magyar labdarúgó játszik külföldön, ám a legígéretesebb tehetségeknek is időre lesz szükségük ahhoz, hogy eljussanak a felnőttválogatottságig.

„Ha akad olyan labdarúgó, aki leszaggatja rólam a mezt, és többet tesz a válogatott játékához, sértődöttség nélkül ülök a kispadra és segítem, amiben tudom. Nagyképűség nélkül mondom, hogy akkor járna a legjobban a magyar labdarúgás, ha már nem lenne szükség az én generációmra, mert az azt jelentené, hogy megérkezett a jobb, fiatalabb, gyorsabb korosztály. Ám amíg ez sajnos nem történik meg, addig miért ne akarnám tudásom legjavát nyújtva segíteni a válogatottat?! – válaszolt kérdésre kérdéssel a 98-szoros válogatott Dzsudzsák Balázs a pénteki Nemzeti Sportban. Az Egyesült Arab Emírségek bajnokságában szereplő Al-Ittihad Kalba együttesében futballozó 32 éves szélső szavai kapcsán megvizsgáltuk, hogy kik azok az ifjú tehetségek, akik idővel átvehetik Dzsudzsákék helyét.

Ami tény: napjaink magyar válogatottjába inkább külföldről vezet az út, a hazai élvonalból szinte kizárólag a MOL Vidi és a Ferencváros csapatából van esély bejutni. Azért akadnak kivételek is: a szövetségi kapitány, Marco Rossi egykori csapatából, a Budapest Honvédból is hívott már meg néhány játékost.

Szintén tény, hogy jelenleg alig több, mint egy tucatra való olyan futballista játszik külföldön, aki még nem múlt el 23 éves.

A névsorból kiemelkedik a 21 esztendős Sallai Roland neve, ő ugyanis a Freiburg játékosaként már német élvonalbeli tapasztalattal is rendelkezik, nem mellesleg tizenkétszeres válogatott. Rossz hír vele kapcsolatban, hogy jelenleg sérülés hátráltatja (a németek szerint éppen a válogatottnál terhelték túl), kérdéses, hogy felépül-e, s ha igen, újra játékba tud-e lendülni az Európa-bajnoki selejtezősorozat márciusi rajtjáig. 

Huszonkét éves korára szintén debütált már a válogatottban Balogh Norbert, aki a ciprusi APOEL Nicosiát erősíti. A támadó szereplését figyelemmel kíséri Rossi stábja is, ami nem meglepő, csatárposzton ugyanis lehetnek gondjai a csapatnak.

A tűzkeresztségen még nem áteső fiatalok közül feltétlenül érdemes kiemelni a Red Bull Salzburg kötelékébe tartozó Szoboszlai Dominik nevét (ő az a 18 éves tehetség, akit a napokban a Juventusszal is szóba hoztak, miután állítólag szerepelt az olaszok sportigazgatójának kívánságlistáján), ám amint azt egy korábbi lapinterjúban Rossi is világossá tette, ahhoz, hogy a nemzeti tizenegyben szerepelhessen, a tinédzsernek előbb az osztrák klub felnőttcsapatában kell kivívnia a helyét. Szoboszlai – aki Bernd Storck időszakában már volt kerettag – jelenleg is az osztrák ligát kényelmes előnnyel vezető Salzburg első keretével készül, de eddig inkább a fiókcsapatban, a helyi második vonalban szereplő FC Liefering színeiben szerepelt.

Szoboszlaihoz hasonlóan Ausztriában futballozik az április óta sérült 22 éves Szántó Tamás is, aki klubjában már az Európa-ligában is bemutatkozhatott, a Rapid Wien akadémiáján nevelkedő sportoló neve azonban – noha egy időben Storck is figyelte – mostanáig komolyan nem merült fel a magyar válogatottnál. Az ügy előremozdulását nem segíti, hogy Szántó a sérülése miatt hónapok óta nem játszott.

A Vasasból 2018 nyarán a szlovák első osztály élcsapatához, a Dunaszerdahelyhez igazoló 22 éves Vida Mátét nem hátráltatja sérülés, egy ideje mégsem szerepelt a nemzeti csapat keretében, pedig korábban háromszor pályára léphetett címeres mezben. Vida számára persze még lehet visszaút, a válogatott előtt a dunaszerdahelyieknél dolgozó Rossi is jól ismerheti.

Csak két példa: a különböző korosztályos válogatottakban is megforduló fiatalok közül a 18 esztendős Schön Szabolcs vagy az MTK Budapesttől a napokban Genovába igazoló 19 éves Schäfer András karrierje ígéretesen alakul, ám az Ajax Amszterdam utánpótláscsapatában játszó Schönnel és a frissiben idegenlégiósnak álló Schäferrel kapcsolatban egyelőre erős túlzás volna a felnőttcsapatot emlegetni. Ugyanez elmondható a csekély számú légió további fiatal tagjairól is, a tehetségeknek előbb a klubok felnőttcsapatáig kell eljutni.

A felnőttválogatott aktuális keretének átlagéletkora 27 év. A nemzetközi szinten is tapasztalattal rendelkező játékosok pályafutásában még biztosan van néhány év, de a dolgok mostani állása szerint egyre kevesebb külföldön edződő fiatal játékos verseng azért, hogy idővel letépje róluk azt a bizonyos mezt.

A juniorok között újabb Grand Slam-győzelmet szeretne, a profik között idén a top 500-ba kerülne.