Nemzetközi Beruházási Bank;

- Oroszországi székhelyű fejlesztési bank jön Budapestre

A Nemzetközi Beruházási Bank Magyarországra költözése jelentős pozitív hatást gyakorolhat a pénzintézet működésére is – mondta Varga Mihály.

A pénzügyminiszter kiemelte, a lépéssel javulhat a bank beágyazottsága az Európai Unió gazdasági rendszerébe, illetve tovább bővülnek más pénzügyi intézményekkel való együttműködés lehetőségei. Mint fogalmazott: a tagállamok összességében a bank versenyképességének és fejlesztési lehetőségeinek nagymértékű javulását várják a székhely Budapestre költözésétől.

A moszkvai székhelyű, multilaterális Nemzetközi Beruházási Bank (NBB) fejlesztési projektekre, beruházásokra nyújt közép- és hosszú távú hiteleket. A Nemzetközi Beruházási Bank az ENSZ-nél multilaterális kormányközi fejlesztési bankként bejegyzett intézmény, amelynek célja a társadalmi és gazdasági fejlesztés, a jólét és a gazdasági együttműködés elősegítése a tagállamokban.

Jelenleg öt szupranacionális (nemzetek feletti) fejlesztési bank székhelye található az Európai Unió területén, de egyik sem a közép-európai régióban.

   

A szovjet vezetés 1971-ben határozta el, hogy az Európa nyugati felén működő Európai Fejlesztési Bank mintájára létrehozza a szocialista országok közös beruházási bankját. A pénzintézetet 1970-ben a Kölcsönös Gazdasági Segítség Tanácsa (KGST) tagjai közül a Bolgár Népköztársaság, a Magyar Népköztársaság, a Német Demokratikus Köztársaság, a Mongol Népköztársaság, a Lengyel Népköztársaság, a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége és a Csehszlovák Szocialista Köztársaság alapította. Magyarország és Lengyelország az 1998–1999-es orosz pénzügyi válság nyomán lépett ki. A kétezres évek elejére eljelentéktelenedett NBB a hetvenes években kifejezetten komoly hatalmi tényezőnek számított. 

A Volkswagen pozsonyi gyárában is akadályozza a termelést a győri audisok sztrájkja. A cégvezetés független szakértő bevonását kezdeményezte, a dolgozókat ajánlatuk elfogadásáról és a munka felvételéről győzködik.