Egyesült Államok;Donald Trump;kormányzati leállás;

- Véget ért az amerikai történelem leghosszabb kormányzati leállása, minden hivatalban elkezdődött a munka

Az elmaradt fizetéseket még a héten utalják a dolgozóknak.

Az Egyesült Államokban hétfőn reggel ismét megkezdődött a munka valamennyi kormányzati hivatalban, és ezzel véget ért az amerikai történelem leghosszabb, 35 napig tartó részleges kormányzati leállása – írja az MTI.

A leállás során mintegy 800 ezer alkalmazottat küldtek kényszerszabadságra, vagy fizetés nélkül dolgoztak az emberek.

A részleges leállás feloldásáról a kongresszusban pénteken született megállapodás, amelynek értelmében azonban ismét csak átmeneti időre, február 15-ig szavazták meg a kongresszusban a kormányzat működéséhez szükséges törvényt. Eddig kell a törvényhozóknak megkezdeniük az egyeztetést a Donald Trump elnök által az amerikai–mexikói határra építendő fal költségeiről.

Az elnök a Wall Street Journal című lapnak vasárnap este adott interjújában fenntartásait hangoztatta, szerinte csak 50 százalékos esély van rá, hogy tető alá hozzák a megállapodást a mexikói határon létesítendő falépítésre kért 5,7 milliárd dolláros összegről, noha egy 17 törvényhozóból álló kétpárti bizottságot is létrehoztak az egyeztetésre.

Trump hangsúlyozta azt is, hogy

nem hajlandó kompromisszumra a falra kért 5,7 milliárd dollár ügyében, és nem zárta ki, hogy február 15-e után egy második részleges kormányzati leállásra is sor kerülhet.

Trump korábban, a Fehér Ház Rózsakertjében tartott beszédében leszögezte, hogy nem tágít a határfal megépítésétől. Hangsúlyozta: „tényleg nincs más lehetőségünk, mint megépíteni egy hatékony falat, vagy acélkerítést”. Akkor elmondta, hogy ha nem sikerül erről korrekt megállapodásra jutni a kongresszussal, részlegesen leáll a kormányzati munka, vagy rendkívüli állapotot hirdet ki.

A Wall Street Journal és az NBC televízió hétfőn nyilvánosságra hozott, közös közvélemény-kutatásából az derül ki, hogy a részleges kormányzati leállás nem hozott különösebb változást Donald Trump megítélésében, illetve támogatottságában. Ez decemberben 44 százalékos volt, januárban 43 százalékot mértek.

A lap elemzése ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy a demokraták ugyan győztesen kerültek ki a részleges leállás feloldásáért folytatott vitából, de most veszélyek is leselkednek rájuk. Az elemzés ilyen veszélyként említi, hogy az NBC-vel közösen készített felmérés tanúsága szerint a demokraták támogatottsága csökkent, a decemberi 39 százalékról 35 százalékosra apadt, ami lényegében csak 1 százalékkal több a republikánusok iránti rokonszenvnél.

„Az amerikaiak elsöprő többsége azt szereti, ha vezetői képesek kompromisszumokat kötni és nem ragaszkodnak merev ideológiákhoz”– idézte a Wall Street Journal John Delaney volt demokrata párti képviselőt.

A legtöbb megbetegedést a nyugati országrészből jelentették.