Baán László;Liget Projekt;MNB Értéktár;

Fotó: Népszava

- Michelangelo-tárlat lesz a Szépművészeti egyik idei nagy dobása

Újabb sztárkiállításokat rendez a Szépművészeti Múzeum, amelynek főigazgatója, Baán László a Liget Budapest projekt miniszteri biztosaként össznépi boldogságként látja a Városliget jövőjét.

„Mindegy, melyik oldal, az ellentábor mindent elhisz a másikról.” Az idézet mondat lehetne akár a Fidesz egykori kommunikációs tanácsadója, Arthur J.Finkelstein egyik alapvetése is, ám Baán László, a Szépművészeti Múzeum−Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója pénteki sajtótájékoztatóján nem cinizmussal, inkább kritikai éllel fogalmazott így. Igaz, a kritikai él most is a Liget Projekt bírálóinak lett szánva, többek között Zugló polgármesterének, Karácsony Gergelynek, aki – abban az esetben, ha főpolgármesterré választanák – leállíttatná a Városligetben folyó építkezéseket. Baán szerint a projektet nem szakmai, csupán politikailag motivált bírálatok érték, és közvélemény-kutatási eredményekre hivatkozva állította, a társadalmi megítélése pozitív. Most is elhangzott, hogy a projekttel a Városliget zöldterülete nő, az emberléptékű jövőt pedig olyan beruházásokkal szemléltette Baán, mint a tavaly átadott kutyás élménypark, a diáksportpálya, vagy a megújult Vakok Kertje.

Az új Nemzeti Galéria építési engedélyét egy technikai hiba miatt semmisítették meg, mondta Baán László, aki állította, a CivilZugló Egyesület meg tudta tekinteni az új Nemzeti Galéria terveit, csak az egyesület jogi képviselője kapta kézhez határidőn túl. Ám mivel két építési szakasz között határozott így a bíróság, semmilyen fennakadást nem fog okozni, Baánnak nincs kétsége afelől, hogy a beruházás újra megkapja az építési engedélyt. Korábban az új Néprajzi Múzeum építési engedélyét is megsemmisítették, de a tervek szerint idén már megkezdődhetnek a magasépítési munkálatai. Az ötvenezer négyzetméteres nagysága miatt a civilek által a Duna Plázához is hasonlított Új Nemzeti Galéria látványtervéről is szó esett: Baán szerint olyan fotók, „szürke ellenlátványtervek” kerültek nyilvánosságra, amelyek nem a végleges terveket mutatják be, inkább egy olyan, Déli pályaudvar jellegű betonépületét, amit a cunami fújt a Városligetbe.

A Liget Projekt keretén belül idén építkezések kezdődnek és fejeződnek be. Megépül Magyarország legnagyobb és legkorszerűbb játszótere, nyár végére elkészül az Olof Palme Ház rekonstrukciója, amely Millennium Háza néven a Liget történetét, majd az 1910-es évek Budapestjét fogja bemutatni. Előtte rózsaliget lesz, a park növényzetét ligethonos fákkal újítják meg, két kilométeres, kivilágított futókört is létesítenek. Az év első felében átadják az Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központot a Szabolcs utcában, nyárra pedig a megújult komáromi Csillagerődöt, ahová a Szépművészeti gipszszobor-gyűjteménye kerül. Megkezdődik az új Nemzeti Galéria, a városligeti színház, valamint a Közlekedési Múzeum helyén a Magyar Innováció Háza építése is, folytatódik a Magyar Zene Házának a beruházása.

A Szépművészeti, a nemzeti galéria, a Vasarely, illetve kelet-ázsiai művészetet bemutató Hopp Ferenc múzeum komoly kiállítási programmal készült idénre. A Szépművészetiben áprilisban nyílik Magyarország első Michelangelo-tárlata, amit ősszel Rubens és a flamand festészet vált. A nemzeti galériában többek között a Bauhaus-tárlat, Magritte, Dalí és más szürrealisták kiállítása, vagy Brassaï fotóművészete okozhat tumultuózus jeleneteket. A Vasarely Múzeum (a Nyugat-Európában is elismert) bonyhádi zománcművészeti kísérletekről és a holdra szállás félszáz éves évfordulójáról is megemlékezik, a Hopp Ferenc múzeumban egészen Tibetig fog vezetni az út.  

Megszűnt az Értéktár programA Magyar Nemzeti Bank (MNB) Értéktár programjának festményvásárlásai is szóba kerültek Baán László sajtótájékoztatóján. Bár elhangzott, az Európai Központi Bank többszöri bírálata – miszerint az MNB mecénási működése múzeumi feladatkört vett át részben, ez pedig nem illik bele egy jegybank profiljába – közrejátszott abban, hogy a 2014-ben indított programot múlt év végén megszüntették, az MNB lapunk megkeresésére hangsúlyozta: eredetileg is 2018 végéig tervezték az Értéktár program működését. Az MNB állítja, a program megszűnését december elején jelezték ekképp: „Az Értéktár program megvalósítására az MNB Igazgatósága 100 millió eurós, mintegy 30 milliárd forintos keretet különített el 2018 végéig”. A közgyűjtemények nagy többsége a saját bevételéből, illetve a Nemzeti Kulturális Alap pályázati támogatásából tudja a gyűjteményét gyarapítani.

Az Egyesült Államokban élő énekesnő, Bozzay Zina Music of Elderflowers (Bodzavirágok muzsikája) – Magyar népdalok kézműves átiratban címmel jelentette meg új lemezét, amelyen kárpát-medencei népzene hallható, egészen egyedi értelmezésben és feldolgozásban. A budapesti bemutatót a Fonóban tartják szombat este.