Venezuelának két államfője van. Az egyik Nicolas Maduro, aki 2013-ban – elődje, Hugo Chavez halála után – került a tisztségbe és megnyerte a tavalyi választásokat. A másik viszont az ellenzéki többségű parlament elnöke, Juan Guaido, aki országa ideiglenes államfőjévé nyilvánította magát.
A latin-amerikai ország városaiban százezrek vonultak az utcákra. A tüntetéseknek a legújabb hírek szerint már 16 halálos áldozata van.
Az országos megmozdulást a házelnök kezdeményezte. A 35 éves, a teljes ismeretlenségből nemrég feltűnt politikus azzal érvelt, hogy az ország gazdasága olyan mélypontra került, ami miatt lépésekre van szükség. Egy Twitter-bejegyzésben azt írta, "Fivérek és nővérek, vigyázzatok, mert az erőszak a hatalombitorló fegyvere, míg a miénk az utcára vonuló több millió venezuelai hangja". Arra utalt, hogy a törvényhozás a múlt héten hatalombitorlónak nyilvánította Madurot. Guaido ennek hatására már korábban jelezte, kész ideiglenesen átvenni az elnökséget és új választásokat kiírni, amennyiben számíthat a nép, a hadsereg és a nemzetközi közösség támogatására.
Ez a feltétel egyelőre felemás módon teljesült. Az Egyesült Államok és a latin-amerikai országok többsége Guaido mögött áll. Erre válaszul Maduro megszakította a diplomáciai kapcsolatokat Washingtonnal és 72 órás határidővel kiutasította az amerikai diplomatákat. Mike Pompeo külügyminiszter viszont utalt rá, országa nem ismeri el a Maduro-rezsimet Venezuela kormányaként és így nem is törődik döntésével. Donald Trump elnök újságírói kérdésre közölte: az amerikai kormány nem tervezi, hogy beavatkozik Venezuelában, de - mint fogalmazott - minden lehetőséggel számol.
Sok ország viszont ezzel ellentétes állásponton van. Kuba, Mexikó és Brazília sem ismeri el az új, ideiglenes elnököt. Moszkvában is puccsot emlegettek. A török államfő pedig azt üzente Caracasba, „Maduro testvérem! Tarts ki, veled vagyunk!”. Recep Tayyip Erdogan ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy békés megoldás születik a válságra.
A szerdai ellenzéki demonstrációval egy időben az államfő szocialista pártja ellentüntetésekre szólította fel a kormány támogatóit. Maduro biztosította híveit, hogy alkotmányosan megválasztott elnökként cselekszik, és nem kíván távozni. Beszédével nagyjából párhuzamosan a védelmi miniszter bejelentette, hogy a hadsereg nem áll az ideiglenes elnök mögé. Vladimir Padrino közölte, a fegyveres erők semmilyen elnököt nem ismernek el, aki törvénytelenül önmagát jelölte a tisztségre vagy akit idegen érdekek kényszerítették az országra.