Az ország gazdasága 2018-ban 6,6 százalékkal bővült, a lassulás oka elsősorban az Egyesült Államokkal kialakult kereskedelmi háború. A 2018-as utolsó negyedévi gyarapodás ráadásul már csak 6,4 százalékos volt. Ilyen helyi szinten alacsonynak számító bővülést utoljára a gazdasági válság kitörése után, 2009-ben mértek. Ez nem kecsegtet túl sok jóval a 2019-es évet illetően sem. A Világbank és több szakértő úgy véli, hogy a kínai GDP gyarapodása 2019-ben a 6,5 százalékos szintet sem éri majd el. Ez azonban elsősorban attól függ, még jobban elmérgesedik-e az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi háború, vagy sikerül megállapodásra jutni Washingtonnal.
„Az Egyesült Államokkal kialakult konfliktus nyomán bizonytalanság alakult ki” – mondta el a német dpa hírügynökségnek Max Zenglein, a kínai gazdasággal foglalkozó Merics intézet vezetője. A kereskedelmi háború ugyanis megbénította a befektetőket, ami az export megtorpanását is eredményezte. „Akkor válik igazán komollyá a helyzet, ha márciusig nem születik megállapodás az Egyesült Államokkal, s újabb vámot vezetnek be a kínai termékekre” – véli a szakértő.
Donald Trump amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök március 1-ig állapodott meg „fegyverszünetben” a kereskedelmi háborúban. Szakértők szerint a kínai gazdaság lassulása Peking alkupozícióját gyengíti. Trump azt követeli, hogy Kína tárja szélesebbre kapuját az amerikai termékek előtt és lépjen fel hatékonyabban a szellemi termékek megvédéséért.
Bár a 2018-as adatok meghaladják a pekingi kormány 6,5 százalékos GDP gyarapodásra vonatkozó jóslatát, a kínai vezetést aggasztja a gazdaság gyarapodásának lassulása. Ezért gazdaságélénkítő intézkedéseket foganatosíthatnak, a kabinet még több infrastrukturális beruházást jelenthet be. Ugyanakkor a kormányzat az idei GDP növekedést 6,0-6,5 százalékban adhatja meg, ami igencsak visszafogott jóslat. Szakértők szerint a lassulás oka, hogy a kínai lakosság hatalmas hitelt halmozott fel. Emiatt a belső fogyasztás sem nőtt.