Görögország;bizalmi szavazás;Alekszisz Cipasz;

- Ciprasz csatát nyert, de háborút még nem

A görög kormányfő egyelőre maradhat posztján, nem lesz előre hozott választás. Meg kellene azonban nyernie még egy fontos szavazást.

Túlélte a görög parlamentben megtartott bizalmi szavazást Alekszisz Ciprasz. Éppen 151 képviselő (ez a minimális többség) voksolt arra, hogy a kormányfő folytassa a munkát az októberi parlamenti választásig. Ahogy az ehhez hasonló sorsdöntő görög voksolásokon már megszokhattuk, érdekes átszavazások is voltak. A centrista To Potami egyik képviselője, Szirosz Danellisz már hétfő este jelezte pártja vezetőjének, Sztavrosz Teodorakisznak, hogy a kormány mellett teszi le a voksát. Ciprasz pártja, a Sziriza 145 mandátummal rendelkezik, ehhez kellett még további hat honatya támogatását megszerezni.

A bizalmi szavazásra azért volt szükség, mert múlt vasárnap a volt kisebbik koalíciós partner, a Független Görögök (ANEL) nevű párt vezetője, Panosz Kammenosz bejelentette, kilép a kabinetből. Pártjából azonban nem mindenki követte őt az ellenzék padsoraiba, a szerda esti szavazásnál az ANEL két rebellise is a kabinet mellett szavazott.

Ciprasznak viszont egy a szerdainál is fontosabb szavazásra kell készülnie. Egy héten belül voksolhat a törvényhozás arról a megállapodásról, amelyet tavaly júniusban a két ország külügyminisztere írt alá a macedón névvita lezárására. Ebben Szkopje vállalta, hogy az ország új neve Észak-Macedónia lesz, cserébe Athén nem gördít tovább akadályt Szkopje európai uniós és NATO csatlakozása elé. A macedón parlament a múlt héten fogadta el azokat az alkotmánymódosításokat, amelyek lehetővé teszik a Preszpa-tónál aláírt megegyezés életbe lépését.

Most azonban a görög parlamenten a sor. Ciprasz 149 képviselő támogatására biztosan számíthat. A 145 Sziriza-honatya mellett egy független, egy a To Potamiból kizárt képviselő és két az ANEL-től távozott politikus szavaz a kormány előterjesztése mellett. A To Potami vezetője, Sztavrosz Teodorakisz előzőleg azt közölte, támogatja a megegyezést, csakhogy a párt két képviselője azt közölte, nemmel voksolnak a szavazáson és ki is lépnének a pártból. Így azonban a To Potaminak már csak három képviselője ülne a parlamentben, ami a frakció megszűnését eredményezné, ez pedig komoly anyagi nehézséget jelentene a politikai erő számára. A másik kérdés, hogy szavaz a Demokratikus Baloldal, a DIMAR. Tanaszisz Teoharopulosz pártja kilátásba helyezte a megállapodás elfogadását, de végső álláspontját vasárnap jelenti be.

A kormányszóvivő szerint összejön majd a 151 támogató szavazat. Ugyanakkor még meggondolhatja magát több képviselő vasárnap, amikor Athénban tömegtüntetést terveznek a megállapodás ratifikálása ellen.

Theresa May megkezdte a majdnem összpárti konzultációt a parlament számára elfogadhatónak látszó forgatókönyvekről.