Összesen 59 ország 6543 kötvényt jegyző állampolgára, és ezek 13,3 ezer családtagja jutott magyarországi tartózkodási vagy letelepedési engedélyhez 2013 és 2017 között, írja a G7. Az adatokat a Transparency International Magyarország (TI) korrupcióellenes szervezet kérte ki a Bevándorlási és Menekültügyi Hivataltól. Ez alapján kiderült, hogy a 19 838 letelepedési engedélyt kiváltó külföldi közül 15 754 érkezett Kínából, vagyis
Őket követi a toplistán 1265 orosz, 305 iráni, 241 pakisztáni, 222 iraki, 211 vietnámi, 204 török és 171 szír állampolgár. Sokan offshore adóparadicsomként számontartott országokból érkeztek, melyekben jellemzően nagyon egyszerű állampolgársághoz jutni, és így megszabadulni például egy hazai büntetett előélettől. A Magyar Nemzet erre korábban egy adócsalásért elítélt orosz esetét hozta példának, aki St. Kitts és Nevis szigetéről adott be tiszta erkölcsi bizonyítványt a magyar hatóságoknak, amelyek a dokumentumot elfogadták.
- nyilatkozta a megszerzett dokumentumok kapcsán Ligeti Miklós, a TI jogi igazgatója. Hangsúlyozta, a 20 ezer külföldi állampolgár átvilágítása, illetve az általuk befektetett pénzek eredetének ellenőrzése egyaránt alkalmatlan annak megelőzésre, hogy bűnözők vagy terroristák Magyarországon mossák tisztára vagyonukat. Példa nélkülinek nevezte azt is, hogy a kormány az adófizetőknek 17 milliárd forint veszteséget okozva juttat száz milliárdos nyereséghez döntően offshore hátterű, ismeretlen személyek érdekeltségébe tartozó cégeket, melyek a kötvényeket árulhatták.
A TI adatigényléséből az is kiderült, hogy a közel húszezer kérelmezőből nemzetbiztonsági kifogás miatt csupán 20 kötvényjegyző és 44 családtag esetében utasították el a magyar hatóságok a letelepedési kérelmeket.