értékrend;elvándorlás;

- Irány Európa

A tavaly áprilisi választás, illetve az újabb kétharmadot követő kormányzati mozgások (a média teljes bekebelezése, Mészáros Lőrinc triplázása, nyílt támadás a független igazságszolgáltatás utolsó végvárai ellen) nyomán kialakult, reménytelennek tűnő belpolitikai helyzetben Orbán Viktor villantott föl új perspektívákat az elégedetlen többség előtt. A rabszolgatörvény szinte egységes társadalmi elutasítására adott, Grósz Károly legemlékezetesebb pillanatait idéző állampárti reakció milliók számára tette kézzelfoghatóvá, milyen rendszer készül itt bebetonozódni. 

Hirtelen tétje lett a politikának: az, hogy aki európai életet (bért, életszínvonalat, közszolgáltatásokat, élettartamot) akar, annak tényleg el kell-e költöznie ebből az országból. A kormány világosan megüzente, hogy ha rajta múlik, akkor nem a legkeletibb nyugati, hanem a legnyugatibb keleti ország leszünk. A különbség földrajzi értelemben még milliméterekben sem mérhető, a valóságban kontinensnyi léptékű: kevesebb jog, nagyobb fokú kiszolgáltatottság és kizsákmányolás, rövidebb élet, az embereken uralkodó állam és egy mindinkább monarchikus allűröket mutató uralkodócsalád - a személyes szabadság, a joguralom, illetve az állampolgárok és a sajtó folyamatos kontrollja által kikényszerített jó kormányzás, felzárkózás és jólét helyett.

A szavakkal űzött játéknál sokkal többről van szó: arról, hogy volt-e bármi értelme az elmúlt harminc évünknek, és hogy egy szűk, talán csak egyetlen főből álló politikai kör megváltoztathatja-e egy országnyi ember egyértelmű elhatározását a Nyugathoz tartozásról. Az elmúlt években 600 ezren mentek el – talán csak időlegesen - innen azért, mert ragaszkodtak a nyugati típusú elvárásaikhoz, és még vagy másfél-kétmillióan fontolgatják, hogy utánuk mennek, ha az Orbán-rezsim továbbra is keletre tart. Sokkoló számok: azt mutatják, hogy van egy másik, a Fidesz-törzsszavazókkal összemérhető, ám a Fidesz rendszerét elfogadni nem hajlandó politikai tömb az országban, amelyik dönthet akár úgy is, hogy az álmaiért nem hazát, hanem inkább kormányt fog váltani.

Az elmúlt években 600 ezren mentek el – talán csak időlegesen - innen azért, mert ragaszkodtak a nyugati típusú elvárásaikhoz