A hagyomány szerint az év első napja az egész esztendőt meghatározza. Ha ez így van, sok okunk nincs a derűlátásra világpolitikai szempontból. 2019 első eseménye ugyanis a tavaly megválasztott brazil elnök, a populista és jobboldali radikális Jair Bolsonaro beiktatása volt, aki felfegyverezné az embereket, emellett kiléptetné hazáját a Párizsi Klímaegyezményből, kormányába pedig tisztek sorát nevezte ki.
Az Egyesült Államokból is nyugtalanító hírek érkeznek. Az amerikai tőzsde utóbbi hetekben tapasztalt mélyrepülése mutatja, mennyi veszélyt rejt magában, ha a világ leghatalmasabb országát egy öntörvényű személy vezeti. A republikánusok nem tudják és nem is akarják megfékezni, pedig tisztában vannak azzal: az egész világot veszélybe sodorhatja Donald Trump, aki mintha tudatosan rombolná a hagyományos világrend alappilléreit.
Európa messze nem olyan erős, hogy képes legyen ellensúlyozni Trump döbbenetes döntéseit, ráadásul az EU belső megosztottsága tovább bonyolítja a helyzetet. A német-francia tengely feladata lenne az Unió irányvonalának meghatározása, új helyzet állt azonban elő azzal, hogy Angela Merkel kancellár már nem a CDU elnöke, Emmanuel Macront pedig meggyengítette a sárga mellényesek mozgalma. A májusi európai parlamenti választáson megerősödhetnek a populista, bevándorlásellenes erők, igaz a liberálisok mandátumszáma is jelentősen nőhet.
Kína világhatalmi pozíciói kissé megrendültek az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi háború miatt, és Vlagyimir Putyin megítélése sem a régi már Oroszországban, aminek a csökkenő életszínvonal az oka. Ez utóbbi azért veszélyes, mert az orosz elnök szorult helyzetében képes akár helyi konfliktust is előidézni, hogy elterelje az emberek figyelmét.
Ilyen előjelek után remélhetjük, hogy 2019 nem a negatív fordulat éve lesz?