pokolgép;Egyiptom;turizmus;

- Felrobbant turistabusz: Egyiptom ismét a terror árnyékában

Pedig kezdett magára találni a turizmus: az "elvesztett 9 millió" külföldiből már 3 milliót sikerült visszacsalogatni.

Egyiptomban hosszú idő után újra turisták ellen követtek el merényletet: a híres gízai piramisoktól nem messze egy vietnamiakat szállító busz mellett robbant pokolgép, három vietnami és az egyiptomi idegenvezető életét kioltva. Egyes híradások szerint az út mellé rejtett bomba időzítővel és nem távirányítással működött, a busz pedig letért engedélyezett, biztonságos útvonaláról, így könnyen lehet, hogy a jármű csak rosszkor volt rossz helyen, valójában nem ők álltak a támadók célkeresztjében. Hogy akkor kik, azt egyelőre nem tudni, a merényletért senki nem vállalta a felelősséget. A válaszcsapás mindenesetre nem maradt el, az egyiptomi fegyveres erők szombaton legalább 40 szélsőségessel végeztek Gízában és a Sínai-félsziget déli részén. Az a hírekből nem derült ki, hogy a pénteki robbantás elkövetőivel végeztek-e, ám a közlemény szerint ezek a csoportok is intézmények, turisták és keresztények ellen terveztek merényleteket.

Egyiptomnak elemi érdeke a terrorizmus elleni küzdelem, már csak azért is, mert a turizmus fontos szerepet játszik az ország gazdaságában. Csakhogy a szektor alaposan megsínylette a bizonytalan biztonsági helyzetet. 2010-ben még több mint 14 millió külföldi vendég érkezett Egyiptomba, ám az úgynevezett arab tavaszt, és néhány megrázó merényletet követően - például 2015-ben Sarm es-Sejkből Oroszországba tartó gépet robbantottak fel, 224 emberrel fedélzetén - a szám drasztikusan csökkent, még 2016-ban is csak 5 millióan látogattak az országba. Az utóbbi évek erőfeszítéseinek, a turisták elleni támadások elmaradásának hála az ágazat kezdett magára találni, tavaly már 8 millióan érkeztek, és az idei év statisztikái is robbanásszerű növekedést mutattak.

„A 2018-as év nagyon erős időszak volt, nekünk is és úgy vettem észre minden egyiptomi cégnek. Feléledt a turizmus és visszatért a régi kerékvágásba. Az elnök intézkedései meghozták hatásukat, hiszen az orosz piactól ugyan elestünk, de helyette megnyíltak a kapuk Ázsia felé. Ezek a vendégek ismét megtöltik a történelmi helyeket is” - erősítette meg tapasztalatokkal az adatokat lapunknak Bolubas Brigitta. A hurghadai Liliom Safari utazási iroda vezetője elmondta, magyarok is jóval többen vannak, és már nem szegi kedvüket, ha valami történik, hiszen az európai merényletek után egyre többen rádöbbentek, száz százalékos biztonság már sehol a világon nem létezik. Úgy vélte, az ország biztonságos, az üdülőhelyek különösen, a történelmi látványosságok pedig mindenütt a világon veszélyes helyekké váltak, ahogy egy koncert vagy éppen karácsonyi vásár is. „Hurghadában az utóbbi hónapokban minden útszakaszra oszlopokat emeltek, az egész várost bekamerázták, az ellenőrzések is folyamatosak. Ha elhagyjuk a várost, csak kijelölt útvonalon közlekedhetünk, egyéni utakon általában „díszkíséret” dukál” - írta le a biztonsági helyzetet, hozzátéve, hogy a pénteki támadás után még nagyobb szigorítás és óvatosság várható, hiszen az ország nem engedheti meg, hogy elveszítse vonzerejét. „Az ünnepek még érzékenyek, remélem kellőképpen felkészültek és megvédik a kopt keresztény lakosokat!” - tette hozzá, utalva arra, hogy a kopt keresztények január hetedikén ünneplik a karácsonyt.  

Az ukrán források szerint a donyecki medencében harcoló alakulatokat a legújabb védőfelszereléssel látják el.