Bioritmus;hormon;plakk;

Illusztráció

- Májfoltot hormonzavarok is okozhatnak

Sokak bőrén vannak kisebb-nagyobb májfoltok, amelyek az esetek többségében veszélytelenek, ám előfordulhat, hogy valamilyen hormonális betegségre hívják fel a figyelmet.

A májfolt olyan pigment felhalmozódás, amely kisebb-nagyobb barna foltokat okoz jellemzően az arcon, kézfejen és a törzsön. Általában a fénynek kitett bőrfelületen jelennek meg, így kialakulásukban nagy szerepe van az UV-sugárzásnak is. Az orvosok szerint veszélytelenek, nem válnak rosszindulatúvá, ám az illető közérzetét ronthatja, ha esztétikailag zavaró helyeken vagy mértékben jelennek meg. A bőr fokozott melanin termelődése miatt keletkező melasma (májfolt) az évek folyamán sötétebbé válhat, amelyet megfelelő napvédelemmel lehet megelőzni. Jó hír azonban, ha UV-sugárzás okozza, akkor a szeplőkhöz hasonlóan a téli hónapokban halványodhatnak - mondta  dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont felnőtt és gyermek endokrinológusa.

Hormonális változások is okozhatják

A napfényen kívül különböző hormonzavarok, bizonyos hormonális változások is okozhatnak májfoltot. A várandós nők arcbőrén kialakult májfoltokat a terhességgel járó hormonális változások okozzák, amelyek a szülés után rendszerint eltűnnek vagy halványodnak. De a klimax miatt is megjelenhetnek ezek az elváltozások is, ám ekkor inkább a mellkason, a kézfejen, az alkaron tűnnek fel.

Azonban nemcsak természetes folyamatok, hanem egyes endokrin zavarok is kiválthatják a problémát, vannak olyan állapotok, amelyekben megnő a melanin szintje. Ilyen például a magas prolaktinszint, a pajzsmirigy vagy mellékvese betegség, az Addison-kór. Előfordulhat, hogy a májfolt megjelenése csupán egy tünet. Májfoltok kialakulását okozhatják bizonyos gyógyszerek, például fogamzásgátló, de emésztési és a petefészek működésének zavarai, máj- és epebetegség, sőt a parfümhasználat is.

Megszüntethető?

A legnagyobb hangsúly a megelőzésen van, ezért nagyon fontos a megfelelő fényvédelem, amely a már kialakult foltok sötétedését is képes megakadályozni. Léteznek speciális krémek, szérumok, amelyek halványító hatással bírnak, ám érdemes tudni, hogy ezek teljesen nem tudják eltüntetni a májfoltokat. Vannak különböző bőrgyógyászati és kozmetikai gépi kezelések is, amelyekkel szintén lehet világosítani a sötét melasmákat. Az endokrinológus elmondása szerint, amennyiben hormonális probléma okozza, az első körben a hormonszintek normalizálása és az esetleges betegségek feltárása a fő feladat. 

A gombák jelentős mennyiségben tartalmaznak olyan antioxidánsokat, amelyek segíthetnek az egészség megőrzése mellett az öregedés késleltetésében is.