színház;Alföldi Róbert;TAO-pénzek;

- Alföldi: "Ebben a rendszerben még van húsz év"

Egyedül összefogással állíthatták volna meg a tao-pénzek elvesztését a színházak Alföldi Róbert szerint, ám mindenki hallgatott, míg a kormány lerohanta a szakmát. De a színházat nehéz kinyírni.

Árulást követett el a szakma a tao-ügyben Alföldi Róbert színész és rendező szerint, derül ki a Magyar Narancs interjújából. A cégek a kormány döntése alapján már nem ajánlhatják fel előadó-művészeti társaságoknak, így a színházaknak sem az adójukat; a jövőben csak a magyar filmek és bizonyos meghatározott sportágak kaphatnak a társasági adóból. "A jövő évet talán valahogy meg fogják oldani az érintettek" - nyilatkozta erről baljósan Alföldi. Majd hozzátette:

"Ez a szakmám veresége."

Szerinte a tao megszüntetésének szándék egyáltalán nem volt titok, "a magyar színházi élet hivatalos ura" évek óta mondta, hogy gyűlöli ezt a  támogatási rendszert, és mindent megtesz az eltörléséért. És erre - ami gyakorlatilag a szakma jelen formájának végét jelenti - egy árva szava sem volt a színházaknak. "Szégyenteljesen viselkedtünk" - fogalmazott ennek kapcsán Alföld, aki szerint "kussolás van, és mindenki sütögeti a pecsenyéjét". Például egyszerűen sértettsége miatt állt be a Katona igazgatója is az egész mögé, részletezte a rendező. Majd folytatta:

"Az Örkény hallgat, a Víg hallgat. Mindenki hallgat."

Nem volt kérdés Alföldi szerint, hogy a tao-rendszerrel sokan visszaéltek, ám most nem ők járnak rosszul, hanem mindenki, "az Orlain, az Átriumon, a Jurányin, a függetleneken és a többieken". A kormány terveiről pedig szerinte "jól látszik, hogy olyan helyzetet teremtenek majd az átalakítással, ami arról szól, hogy ha úgy működsz, akkor kapsz támogatást, ha meg nem, akkor nem".

"Ez totális lerohanása a szakmának"

- mondta a rendező, aki szerint összemosni az összes, tao-t használó színházat az üzleti színházzal - amit kommunikációjában a kormány csinál - egyszerű pofátlanság. A tao-rendszer Alföldi szerint egy olyan szabad rendszer volt, ami a társadalmi szerepvállalást is erősítette. Alföldi azt hangsúlyozta, ezt csak a szakma összezárása védhette volna meg.

"Ebben még van húsz év, az tuti"

- jósolt a rendező az Orbán-rendszernek. Szerinte a világ is úgy változik, hogy abba kényelmesen belesimuljon a magyar helyzet. "Mániám, hogy csomó minden nincs kihányva, kipucolva, feloldva, kibeszélve" - fogalmazott Alföldi. Szerinte amíg a magyar társadalom nem dolgozta fel az elmúlt száz évét, "addig ezek a manipulációk, hergelések mindig tudnak működni". A hatalom a feloldatlan sérelmeiknél fogva játssza ki egymás ellen az embereket.

"Keserű vagyok és szomorú. És gyűlölöm, hogy negatív vagyok, gyűlölöm, hogy nem tudok megoldást."

- fogalmazott az interjú végén Alföldi. Egy kezdő színészt azért mégiscsak bátorítana. "Színházat bárhol lehet csinálni", mondta. Ezért nehéz kinyírni a színházat szerinte: "ha lemegyek egy pincébe, ott akkor is lesz néző."

Krulik Zoltán és zenekara, a Makám hagyományos adventi koncertjén premierként hangzanak el a jeles piarista papköltő, Sík Sándor (1889–1963) megzenésített versei, amelyek hamarosan lemezen is megjelennek.